Brusel - Ani současná finanční krize by podle předběžné dohody států EU, která kolovala na nynějším dvoudenním summitu v Bruselu, neměla ohrozit ambiciózní závazky sedmadvacítky týkající se globálního oteplování.
„Evropská rada (nejvyšší orgán EU složený z hlav států nebo předsedů vlád - pozn. red) potvrzuje své odhodlání ctít ambiciózní závazky, které učinila ohledně globálního oteplování a energetické politiky," cituje z dokumentu agentura Reuters.
Rada potvrdila, že cílem je dosáhnout dohody do prosince. Evropská unie se chce stát vedoucím světovým blokem v boji proti změnám klimatu a do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů o dvacet procent.
Agentura Reuters upozornila, že konečný text dohody se ještě může změnit. Prohlášení hlavních aktérů jako německá premiérka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy však dotvrzují, že základní závazek v něm zůstane.
Ve stínu finanční krize
Klimatické změny byly na jednání v Bruselu ve stínu současné ekonomické krize, kterou chtějí státy Unie řešit investicemi do bank přesahujícími bilion eur. Dále pak reformou světového finančního systému, o které se má jednat na konferenci v listopadu.
Podle předáků největších evropských států však nynější obrovské investice neznamenají, že je možné od závazků ohledně klimatických změn ustoupit.
„Klimatický balíček je tak důležitý, že ho nemůžeme jednoduše pod záminkou finanční krize pustit," prohlásil Sarkozy. „Diskuse byla o tom, jak samozřejmě musíme zavést cíle týkající se změn klimatu a nalézt řešení do konce tohoto roku," dodala Merkelová.
Rebelové a tichošlápci
Že však jednání nebudou jednoduchá ukázaly na summitu státy, které se obávají, že finanční krize společně s klimatickým balíčkem tvrdě zasáhnou jejich ekonomiky.
Polský premiér Donald Tusk ve středu pohrozil vetováním zelené iniciativy, pokud nebude více pozornosti věnováno ochraně zájmů jeho země. Podobně se vyjádřil i italský premiér Silvio Berlusconi.
Spokojeni však nejsou ani ekologičtí aktivisté. Organizace Greenpeace tvrdí, že francouzský prezident sice veřejně deklaruje balíčku podporu, jeho vláda však mezitím vytváří v zákonech díry, aby proti jeho dopadu ochránila francouzský průmysl.
„Pan Sarkozy a další ukazují, že se nejsou ochotni řídit tím, co řeknou, když přijde na činy," prohlásil mluvčí Greenpeace Mark Breddy.