Etiopie kvůli násilnostem vyhlásila výjimečný stav. Vláda zablokovala internet

Zahraničí Zahraničí
10. 10. 2016 11:59
V Etiopii platí od neděle kvůli neutuchajícím bojům výjimečný stav. Premiér Hailemariam Desalegn doufá, že to pomůže potlačit protivládní protesty, které africkou zemí zmítají už déle než týden. Boje si vyžádaly oběti i majetkové škody. Nejvíce postižen je regionální stát Oromija.
Boje v Etiopii si vyžádaly velké škody na majetku.
Boje v Etiopii si vyžádaly velké škody na majetku. | Foto: Reuters

Addis AbebaEtiopská vláda vyhlásila v neděli šestiměsíční výjimečný stav. Důvodem jsou přes týden trvající protivládní protesty, které se neobešly bez lidských obětí ani rozsáhlých škod na majetku.

"Bezpečnost občanů je pro nás na prvním místě. Kromě toho chceme skoncovat se škodami, kterými trpí infrastrukturní projekty, vzdělávací instituce, zdravotnická střediska a soudní budovy,” prohlásil podle The Guardian etiopský premiér Hailemariam Desalegn.

Ten zároveň ujistil, že výjimečný stav nijak nepoškodí základní lidská práva zakotvená v etiopské ústavě.

Vláda nicméně například zablokovala ve většině částech Etiopie internet, aby demonstranti nemohli skrze sociální sítě lákat další lidi na účast v protestech.

Nejhorší demonstrace zmítají státem Oromija, který je dějištěm protivládních protestů už dva roky. Minulou sobotu tu na náboženském festivalu v oromském Bishoftu, který se nachází asi 40 kilometrů jižně od Addis Abeby, zemřelo více než 50 lidí a dalších 100 utrpělo zranění. Policie použila slzný plyn i ostrou munici. 

Rebelové ničí továrny, vládní budovy i dopravní prostředky. V současné chvíli blokují silnice, které vedou do etiopské metropole Addis Abeba, a na ty, kteří se pokusí projet, hází kamení.

Jsou to většinou spory o půdu a etnicky motivované stížnosti, co násilnosti v zemi vyvolává. V poslední době ale obyvatelé také stále více kritizují vládu za omezování svobody projevu. Podle vlády za těmito akcemi stojí místní rebelové a zahraniční oponenti.

 

Právě se děje

Další zprávy