Egypt poprvé poslal bloggera do vězení

rak, BBC, Reuters
22. 2. 2007 14:16
Alexandrie - Soudní proces s Abdelem Karímem Sulejmanem je u konce. Za publikování svých názorů na internetu si odsedí čtyři roky ve vězení.

Kritizovat prezidenta a nazývat ho diktátorem se v největší arabské zemi nevyplácí. Ostře sledovaný případ dokázal to, před čím už od posledních voleb v roce 2005 varují ochránci lidských práv po celém světě: režim Husního Mubaraka přitvrdil v boji proti svobodě slova.

Sulejman, na internetu známý také jako "Abdel Ámer", na svém blogu bez respektu psal nejen o hlavě státu. Terčem byla i nejvýznamnější vzdělávací instituce islámského světa, univerzita Al-Azhar.

Od loňského listopadu byl bývalý student práv na této univerzitě ve vazbě. Alexandrijský soud nakonec poslal dvaadvacetiletého mladíka za mříže "za urážku islámu a prezidenta".

Jasný vzkaz ostatním bloggerům

"Jde o nebezpečný precedens. Bude to mít vliv na jediný svobodný prostor, který je teď (v Egyptě) k dispozici. Obvinění byla vágní," popsal rozsudek jeden z mnoha bloggerů, kteří se na stránce sandmonkey k případu okamžitě a rozčíleně vyjádřili.

Za "velmi tvrdý" označili rozsudek i ochránci lidských práv. Podle nich egyptské soudnictví vyslalo jasný signál, že Sulejmanův osud může potkat i další z tísíců egyptských bloggerů.

Internet je v posledních letech pro Egypťany hlavním fórem, kde lze svobodně vyjadřovat názory. Celoplošná média jako televize nebo noviny jsou pod kontrolou vlády.

Proti extremismu a diskriminaci

Sulejman sám sebe označuje za muslima a liberála. Před soudem nepopřel, že články napsal. V jednom z nich například uvedl, že káhirská univerzita al-Azhar propaguje extrémní myšlenky.

Ženy v Teheránu během oslav výročí islámské revoluce
Ženy v Teheránu během oslav výročí islámské revoluce | Foto: Reuters

Další pojmenoval "Nahá pravda islámu, jak ho vidím já". Kritizoval v něm chování muslimů při střetech s křesťany. Tyto potyčky otřásly jeho rodnou Alexandrií před dvěma lety. 

Mezi další témata, kterým se Sulejman trvale věnoval, byl boj proti všem formám diskriminace. Opakovaně pranýřoval například zoufalé postavení žen ve většině zemí arabského světa.

 

Právě se děje

Další zprávy