Pohřebiště v Sakkáře znovu promluvilo

Red Zah, ČTK
21. 2. 2007 16:49
Sakkára - Pohřebiště z doby Staré říše v Sakkáře vydalo archeologům další ze svých pokladů. Pod nánosy písku se zde ukrývalo několik hrobek a sarkofágů. Uvnitř: FOTOGRAFIE
Foto: Reuters

Nálezy dokládají, že Sakkára, ležící asi 20 kilometrů jižně od Káhiry, sloužila jako nekropole pro staroegyptskou elitu i po období Staré říše.

Mezi nimi je i hrobka faraonského šenka z doby panování "buřičského" faraona Achnatona, který zavedl monoteistické  náboženství uctívající pouze sluneční kotouč a také nový a expresivnější styl umění.  

Raven: Budou tu ještě další hrobky

Dobře zachované barevné reliéfy v hrobce Ptaha Em-Wia, který možná sloužil samotnému Achnatonovi v letech 1379 až 1362 před naším letopočtem, dobře dokládají svou dobu - protáhlými hlavami, výraznými boky, scénami z domácího života i momentkami.

Šéf vykopávek nizozemské expedice Maarten Raven, který vedl průzkum hrobky, očekává nálezy dalších hrobek ze stejného období.
Šéf vykopávek nizozemské expedice Maarten Raven, který vedl průzkum hrobky, očekává nálezy dalších hrobek ze stejného období. | Foto: Reuters

Šéf vykopávek nizozemské expedice Maarten Raven, který vedl průzkum hrobky, očekává nálezy dalších hrobek ze stejného období, ačkoliv Sakkára je mnohem proslulejší svými pyramidami a hrobkami z období ještě o tisíc let staršího.

Nedaleké město Mennofer (Memfis) zůstalo metropolí Egypta po většinu jeho faraonského období, a to dokonce i když hlavním městem byl oficiálně Luxor na jihu nebo nové hlavní město, jež Achnaton vybudoval ve středoegyptské Al-Amarně.

"Byla to běžná věc a Memfis fungoval jako metropole, takže tam byli dvořané a vysocí funkcionáři a ti museli mít svoje pohřebiště, takže jsem si jist, že je tu mnohem více co nalézt," prohlásil Raven.

"Domnívali jsme se, že všechny hrobky onoho období byly v Al-Amarně, ale Achnaton budoval chrámy v Sakkáře. A to napovídá, že činitelé, kteří vládli severu, byli pohřbeni zde," připojil se generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.

Sarkofágy ze štukovaného dřeva

K novým objevům patří i sarkofágy typické pro dobu 12. dynastie v letech 1991 až 1786 před naším letopočtem ze Střední říše.

K novým objevům patří i sarkofágy typické pro dobu 12. dynastie v letech 1991 až 1786 před naším letopočtem ze Střední říše.
K novým objevům patří i sarkofágy typické pro dobu 12. dynastie v letech 1991 až 1786 před naším letopočtem ze Střední říše. | Foto: Reuters

Sarkofágy patří knězi Sobekovi Hatovi a jeho partnerce - oba jsou ze štukovaného dřeva a nakonec popsané hieroglyfy. V obou byly rakve ve tvaru lidského těla a uvnitř vtěsnané mumie. Nicméně otevřeny zatím nebyly. 

"Objev může obohatit naše vědomosti o Sakkáře z období Střední říše, které jsou velmi omezené. Předtím jsme měli jen jeden či dva předměty z té doby," vysvětlil Havás. 

Další nález, s nímž byla veřejnost seznámena už před dvěma dny, představuje skrýš, v níž bylo ukryto několik dřevěných skulptur z doby před 4200 lety. Jedna z nich je vzácné sousoší znázorňující písaře Ka-Haje a jeho manželku. 

Prohlédněte si další fotografie z vykopávek:

Foto: Reuters
 
Foto: Reuters
 
Foto: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy