Pacient Zero odhalen. Ebolu rozšířilo dvouleté dítě

Zahraničí Zuzana Kleknerová Zahraničí, Zuzana Kleknerová
12. 8. 2014 6:45
Vědci poprvé přesně zmapovali trasu, jakou se smrtící virus eboly rozšířil do několika afrických zemí.
Foto: Reuters

Meliandou (Guinea) - Začalo to jako - zprvu nepochopitelná - rodinná tragédie. Ve vesnici Meliandou v Guineji zemřeli na nemoc se stejnými příznaky během pouhých tří týdnů čtyři nejbližší příbuzní.

Z "neznámé" choroby (někteří lékaři ji zprvu považovali za horečku Lassa, která má v 80 procentech případů jen mírný průběh) se pak rychle stala epidemie, jíž se obává celý svět.

Takzvaný Zaire ebolavirus od té doby zabil už skoro 1000 lidí, potvrzených obětí bylo v pondělí 961.

Na rozdíl od horečky Lassa na ebolu v některých oblastech umírá až 90 procent infikovaných.

"Pacient Zero"

"Pacientem Zero", který ebolu dostal a od nějž se pak rychle roznesla do několika afrických zemí, byl podle čerstvě zveřejněné studie dvouletý chlapec z už zmiňované obce Meliandou v okrese Guéckédou.

Výsledky studie vědci publikovali v odborném magazínu New England Journal of Medicine. Vůbec poprvé v ní detailně zmapovali, kdo se od koho v prvních týdnech epidemie nakazil.

Všechno začalo 2. prosince 2013. Dvouletý hoch si své matce poprvé stěžoval na žaludeční křeče. Krátce nato dostal vysokou horečku, měl černou stolici, začal zvracet.

Šestého prosince zemřel.

Smrtící větvení

Jak přesně se "pacient Zero", označovaný ve studii jako "S1", nakazil, vědci nezkoumali. Možností je podle nich několik: přenašečem mohl být netopýr, mohl se nakazit kontaminovaným ovocem nebo sníst závadné maso.

S naprostou přesností naopak zaznamenali, jak se smrtící virus mezi lidmi, vesnicemi a následně i zeměmi šířil.

Matka hocha zemřela 13. prosince. Tříletá sestra 29. prosince. Babička 1. ledna. Zdravotní sestra, která o ně pečovala v nemocnici, 2. února 2014.

Pro další šíření mimo rodinu byl zjevně klíčový pohřeb, na nějž se do Meliandou sjelo příbuzenstvo ze širokého okolí. A také to, že "pacient Zero" nežil v odlehlé, snadno izolovatelné vesnici, ale v místě, které je něco jako regionální dopravní uzel.

Meliandou navíc leží nedaleko hranic s Libérií a další africkou zemí - Sierra Leone.

Křižovatky

Šestou obětí epidemie eboly byla vesnická porodní asistentka (i ona zemřela 2. února), následovaná svou příbuznou, která se o ní v době nemoci starala. Právě tohle je přitom podle vědců jeden z klíčových momentů - infikovaná příbuzná žila ve vesnici Dandou Pombo, kde později do konce března zemře na ebolu celkem šest lidí.

Na další místo - do vesnice Dawa - zanesou Zaire ebolavirus dvě osoby, které se zúčastní pohřbu babičky dvouletého chlapce - "pacienta Zero". V Dawa následně umírá celkem osm lidí.

A tak výčet pokračuje. Během několika týdnů se ebola šíří v místech vzdálených 100 kilometrů na východ i západ od guinejského Meliandou, kde 2. prosince začala. Na území o rozloze desítek tisíc kilometrů čtverečních.

Daň za lepší infrastrukturu

"Nemoc (navíc) na místě A není rozpoznána jako to, čím ve skutečnosti je. Protože tu nemají informace o tom, co se děje na místě B," shrnuje další z problémů smrtící epidemie zpravodajský deník Spiegel Online.

Na konci března už organizace Lékaři bez hranic hlásí: epidemie se vymkla kontrole.

"Cesta, jak nemoc postupuje, pak ukazuje, že v Africe bude riziko takovýchto epidemií v příštích letech stoupat: čím lepší bude dopravní infrastruktura, tím to bude pro virus výhodnější," upozorňuje Spiegel.

 

Právě se děje

Další zprávy