Proč se lidé bojí eboly? Epidemie je fascinují

ČTK ČTK
11. 8. 2014 18:30
Náš strach je odrazem příběhů o nakažlivých nemocech, kterými je veřejnost krmena po celé roky, uvádějí odborníci.
Foto: Reuters

New York - Epidemie eboly v západní Africe se odehrává před očima světa. Každý nový vývoj v šíření nemoci je neuvěřitelný, každý nový detail má dramatický nádech, napsal zpravodajský server CNN.

"Epidemie eboly míří k nám domů," hlásal minulý týden jeden z amerických titulků. "Epidemie eboly se vymkla kontrole," kontroval jiný.

Není divu, že se lidé tolik děsí eboly, a to navzdory skutečnosti, že se její epidemie dosud nikdy neodehrála v rozvinuté zemi.

"Co když nás ebola všechny vyhladí?" zeptal se v uplynulých dnech jeden z uživatelů Twitteru.

Epidemie nás fascinují

Náš strach je odrazem příběhů o nakažlivých nemocech, kterými je veřejnost krmena po celé roky - zdravotníky, médii i silnými příběhy v knihách a filmech o "bakterii nebo viru, které nás všechny zabijí", uvádějí odborníci.

Drama nákazy a děsivé smrti, jakou s sebou přináší ebola, jen přispívá k naší morbidní pozornosti. "Epidemie nás fascinují," říká Philip Alcabes, ředitel veřejného zdravotního programu Střediska pro zdravotní inovace Adelphské univerzity.

"Sledujeme, jak na opačné straně oceánu umírají lidé a kolem nich jsou lékaři v ochranných oblecích. Vypadá to jako ve filmu, a proto jsme naladěni na filmovou reakci," dodal. "Čekáme, že se zápletka bude vyvíjet stejně jako na filmovém plátně."

Lidé se eboly rádi bojí

"Lidé to vnímají jako velmi dramatickou nemoc," uvedl odborný autor David Quammen, který napsal knihu Přelití: Zvířecí infekce a příští lidská pandemie. "Panuje téměř hysterický strach z eboly mezi daleko žijícími lidmi v rozvinutých zemích, kteří si myslí: 'Tohle sem přijde a dostane nás to'," dodal.

Hysterie se obvykle začíná šířit ve chvíli, kdy zdravotníci nákazu označí za epidemii nebo pandemii, dodávají experti.

Toto prohlášení vnímáme jako "začátek příběhu", uvedla Priscilla Waldová, autorka knihy Nakažliví: Kultury, bacilonosiči a příběhy o epidemii.

"Snadno přenosná, děsivá nemoc se šíří z rozvojové země a hrozí stát se apokalypsou," shrnula zhruba zápletku takových filmů jako Smrtící epidemie (1995) nebo knih, jako je Zákeřná ebola amerického spisovatele Richarda Prestona.

Smíšení prvků z filmů s realitou může vysvětlit všeobecné kořeny našeho strachu z nakažlivých nemocí. Ale naše obavy z eboly jsou ještě mnohem hlubší. "Ebola je nemoc, které se lidé na celém světě rádi bojí," uvedl Quammen. Připomněl, že epidemie nemoci SARS v roce 2003 nakazila o tisíce lidí víc než nynější epidemie eboly, a přitom ji provázel mnohem menší strach. "SARS nebyl tak dramatický, pokud jde o symptomy," dodal. "Nebyl tak živě hrůzný, jako je někdy ebola."

Děsit se je hloupé

Nákaza ebolou může způsobit vnitřní krvácení. To jeden online komentátor po svém interpretoval jako: "... vaše vnitřní orgány shnijí do krvavé kaše..."

Podle Alcabese to souvisí s naší morbidní fascinací nemocemi, které způsobují znetvoření člověka. Přirovnává přitom současné postoje vůči ebole k tomu, jak se lidé před desetiletími obávali lepry - další choroby, která není příliš nakažlivá.

"Měli bychom se tedy děsit eboly? Ano i ne," říká Wardová. "Neměli bychom ji zcela pomíjet. Měli bychom jí věnovat přiměřenou míru obav, ale nenechat je přerůst do paniky."

"Lidé by se měli bát rozumným způsobem," dodal Quammen. "Děsit se, že tenhle nový bubák přijde a sežere nás, je nejen nerozumné, ale také hloupé a špatné," uvedl. "Ebola je děsivá. Ale zabila mnohem méně lidí než nemoci, které považujeme za běžné - spalničky, chřipka a malárie."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
Další zprávy