Ebola je na prahu Evropy, varují Britové a zavádějí kontroly

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 30. 7. 2014 14:28
Britský ministr zahraničí svolává krizový štáb. Pohraničníci byli vyzváni, aby si všímali lidí s typickými příznaky a izolovali je. Vir už se možná dostal do Hong-Kongu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Pokud africkou epidemii eboly rychle nedostaneme pod kontrolu, je jen otázkou času, kdy překročí hranice Afriky a rozšíří se do celého světa, varují Britové. A začali jednat.

Vir smrtící krvácivé horečky je vysoce infekční a v případě, že by se nakažený dostal na velké mezinárodní letiště, může založit ložisko pandemie nedozírných následků.

Nejméně o jednom takovém člověku už Světová zdravotnická organizace (WHO) ví.

Jde o liberijského úředníka, který - navzdory příznakům a faktu, že ebole podlehla jeho sestra - cestoval z Monrovie do Lagosu, to vše přes Lomé, hlavní město Toga. A cestou se pravděpodobně zastavil v Ghaně.

V případě SARS jsme měli štěstí, teď ale musíme udělat maximum.

Mohl nakazit desítky lidí, což by znamenalo, že se krvácivá horečka může začít Afrikou, a posléze i světem, šířit geometrickou řadou. WHO proto do oblasti posílá další dva týmy. Jejich úkolem bude najít lidi, s nimiž nakažený přišel do styku.

Je už vir v Hong-Kongu?

Do Asie už se ebola pravděpodobně dostala. V karanténě hongkongské nemocnice leží žena, které se po návratu udělalo zle a podle místních médií vykazuje stejné příznaky jako pacienti s ebolou. Pokud testy přítomnost viru potvrdí, půjde o první potvrzený výskyt onemocnění mimo černý kontinent.

Kontroly na hranicích Británie

Také Spojené království se rozhodlo konat. Tamní lékaři a pohraničníci dostali pokyn, aby si všímali lidí "s typickými příznaky, jako jsou horečka, zarudlé oči či viditelná slabost". Takové pacienty mají umístit do izolace a přivolat odborníky.

První podezřelé případy už se objevily. V pondělí přiletěl do Birminghamu muž, jenž cestoval z Nigérie a ještě na palubě letadla si začal stěžovat na vysokou horečku.

Testy nicméně prokázaly, že se jednalo o planý poplach. Stejně tak tomu bylo v případě pasažéra na lince do Londýna, u něhož se projevily silné příznaky nachlazení.

V Londýně zasedne krizový štáb

O dalším postupu bude britský ministr zahraničí Philip Hammond jednat s vládním krizovým štábem Kobra.

"V současné chvíli se nedomníváme, že by byl nakažen někdo z britských občanů, a jsme si téměř jisti, že se nemoc ve Velké Británii dosud neobjevila. Ebola ale představuje ohrožení. Jedná se o něco, na co musíme reagovat. Jednat o tom bude Kobra," řekl Hammond BBC.

"V případě SARS jsme měli štěstí, teď ale musíme udělat maximum. Musíme vyhodnotit všechna rizika a připravit odpovídající reakci," doplnil pro deník The Daily Telegraph hlavní vládní poradce pro vědu Mark Walport. Také on v Kobře zasedne.

Ebole už v Sieře Leone, Libérii, Guineji a Nigérii podlehly stovky lidí. Hlavní západoafrická letecká společnost Asky Airlines dočasně zrušila lety do Libérie i Sierry Leone. Libérie navíc uzavřela hranice a další země uvalují karantény na nemocnice a celé oblasti.

Od vypuknutí epidemie už se podle údajů Světové zdravotnické organizace nakazilo nejméně 1201 lidí a 672 z nich zemřelo. Laboratorně potvrzených je z toho dosud 456 případů úmrtí. Jde tedy o nejhrozivější epidemii krvácivé horečky v historii.

 

Právě se děje

Další zprávy