Londýn - Uprchlický tábor u francouzského Calais, nazývaný Džungle, může být úkrytem pro džihádisty snažící se dostat zpátky do Anglie.
Televizní stanici BBC to řekl někdejší šéf britské protiteroristické jednotky v Londýně a nynější policejní komisař Kevin Hurley.
Jeho podezření vyplývá především z poznatku, že si tábor žije vlastním životem bez zásahů nebo kontroly policie.
"Je snadné se tu ztratit"
Džungle neustále roste, a to především v několika posledních měsících. Je už domovem pro tisíce migrantů. "Kdybych byl džihádistou, propašoval bych se mezi tuto skupinu lidí, je snadné se tu ztratit," vysvětluje Hurley.
Podle něj v Džungli mezi uprchlíky žije i spousta nebezpečných lidí, kteří se vrátili z bojů na Blízkém východě.
Celkem snadno by se tu mohli ukrývat navrátivší Britové, kteří se chtějí vyhnout policii, a tak o sobě tvrdí, že jsou běženci žádající o azyl.
Tyto domněnky se však snaží vyvrátit britská charitativní organizace Calais4Calais, která v Džungli působí.
"Musel byste být ten nejhloupější terorista na světě, abyste se pokoušel dostat do Británie jako uprchlík," vyjadřuje svoje pochybnosti její zakladatelka Clare Moseley. "Když vstoupíte do země jako uprchlík, vystavujete se podrobnému vyšetření," vysvětluje.
Hranice jsou příliš děravé a lidi bez pasu nelze kontrolovat
Opakuje tak slova britské ministryně vnitra Theresy Mayové. Ta upozorňovala na přísné bezpečnostní kontroly, kterým podléhají všichni běženci mířící do země, právě z důvodu odhalení potenciálních bojovníků Islámského státu (IS).
O možnosti provedení podrobných kontrol ale Kevin Hurley pochybuje. "Nemůžete zkontrolovat člověka bez pasu pocházejícího z rozpadající se země," upozorňuje.
Zároveň varuje i před pašováním zbraní a trhavin. "Pokud jsou naše hranice tak porézní, že se přes ně mohou běženci lehce dostat na nákladních vozech, pak není důvod, proč by nemohli stejným způsobem pašovat i zbraně a výbušniny," obává se.
"Nevěřím, že jsou naše hranice tak bezpečné, jak říká ministryně vnitra. Viděl jsem to na vlastní oči."
Uprchlický tábor v blízkosti Calais vznikl už před devíti měsíci a stále roste. Podle odhadů zveřejněných britským listem The Independent v něm v současné době žije více než 7000 běženců. Je postaven na odpadní skládce, přesto jsou v něm otevřené obchody, a dokonce i jídelny. Pro jeho obyvatele slouží jako přestupní stanice do Velké Británie, kam se snaží propašovat schovaní na nákladních automobilech.