Mají islamisté nového Džihád Johna? Britové prověřují totožnost muže z videa s vraždou špionů

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 4. 1. 2016 15:09
Islámský stát zveřejnil nové video s hrozbami adresovanými Velké Británii. Na videozáznamu anglicky hovoří maskovaný muž a také malý, asi šestiletý chlapec. Dospělý džihádista navíc s britským přízvukem. Vyšetřovatelé teď provedou hlasovou analýzu a prověří chaty na sociálních sítích. Podle britských médií je ale pravděpodobné, že mužem, o němž se mluví jako o novém "Džihád Johnovi", je někdo ze zhruba tří stovek Britů, kteří v Sýrii a Iráku bojují za IS. Chlapec by pak podle spekulací médií mohl být synem jedné z britských islamistek, která odjela do Sýrie, aby se tam provdala.
Džihádista z nového videa IS.
Džihádista z nového videa IS. | Foto: Youtube.com

Londýn - Britské bezpečnostní složky prověřují identitu maskovaného muže, který ve videu zveřejněném Islámským státem (IS) hrozí Velké Británii a jejímu premiérovi Davidu Cameronovi.

Kromě zmíněného džihádisty v závěru nahrávky hovoří ještě malé dítě, asi šestiletý hoch, které slibuje smrt všem "nevěřícím". I jeho totožnost je předmětem zkoumání. Podle spekulací médií by se mohlo jednat o syna jedné z britských islamistek, která odjela do Sýrie, aby se tam provdala.

Oba hlavní "protagonisté" nahrávky hovoří anglicky, dospělý džihádista dokonce s britským přízvukem. Při projevu používá gestikulaci podobnou té, která charakterizovala britského radikála "Džihád Johna", vlastním jménem Muhamada Emwaziho. Ten byl loni na podzim zabit při jednom z amerických útoků v Sýrii.

"Islámský stát jednoho dne napadne vaši zemi, kde zavládne právo šaría," prohlašuje muž. Předsedovi britské vlády pak vzkazuje: "Tuto válku prohrajete, jako jste prohráli v Iráku a Afghánistánu. Tentokrát ale porážku zdědí vaše děti a budou na vás vzpomínat jako na blázny, kteří si mysleli, že mohou s Islámským státem bojovat."

Pátrání na sociálních sítích

Identitu nového "moderátora" dalšího ze série drastických videí IS zatím Londýn nezná. Podle zpravodajců by se ale opět mohlo jednat o Brita, už podle přízvuku.

Server The Guardian uvedl, že pro určení jeho totožnosti se vyšetřovatelé budou muset spolehnout na hlasovou analýzu. Prověřovat ale budou i konverzaci na různých sociálních sítích, která by jim mohla nabídnout další vodítko.

Samotné vyšetřování je teprve v počátcích a může zabrat i měsíce. Bezpečnostní složky se k záznamu dostaly teprve o víkendu - stejně jako veřejnost.

Britské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že záležitost vyšetřuje. Nejmenovaný zdroj z úřadu Guardianu řekl, že zveřejněním nahrávky se islamisté mohou snažit odpoutat pozornost od ztrát, které jim v Iráku uštědřila irácká armáda s podporou mezinárodní koalice.

Ve zhruba 10minutovém videu stojí muž za pěti klečícími rukojmími v oranžových úborech a zbraní míří do kamery. Vyhrožuje invazí džihádistů do Evropy.

Londýn má informace přibližně o 800 lidech, kteří odjeli bojovat do Iráku a Sýrie. Polovina z nich už se vrátila zpět na ostrovy. Až 100 lidí z Velké Británie v bojích zemřelo. Britská média spekulují, že mladík z videa může být jedním z 300 přeživších Britů, kteří za IS stále bojují na Blízkém východě.

Syn nevěsty z Velké Británie

V závěru čerstvě zveřejněné nahrávky vystupuje i anglicky hovořící chlapec ve vojenském mundúru, který hrozí smrtí všem nevěřícím. Podle spekulací médií vyšetřovatelé prověřují možnost, že se jedná o syna islamistky Grace Dareové z jihovýchodního Londýna. Alespoň tomu podle nich nasvědčuje porovnání videozáznamu s fotografií malého Isy Darea z loňského roku, uvedl server The Telegraph.

Chlapec by ale podle Guardianu mohl pocházet i ze Sýrie či Iráku. Angličtinu mohl pouze "pochytit".

Dvaadvacetiletá Dareová s nigerijskými kořeny se zřejmě radikalizovala přes internet, začala navštěvovat mešitu v londýnském Lewishamu a změnila si jméno na "Chadíja"“. V roce 2012 pak odjela do Sýrie, kde se vdala za Švéda zvaného Abú Bakr. Ten už je pravděpodobně po smrti.

Na fotografii jejího syna, kterou zveřejnila loni v červenci, je zachycen malý chlapec s automatickou puškou AK-47. Sama Dareová proslula komentáři na sociálních sítích, které opěvují vraždění IS.

Nahrávka zachycuje údajnou vraždu pěti obětí, podle IS špionů Západu. Pravost videozáznamu zatím ale nebyla potvrzena.

Britské zpravodajské služby na informace, že pětice obětí ve skutečnosti špehovala pro Londýn, nereagovaly. Server The Independent uvedl, že je nepravděpodobné, že by oběti byly skutečně špiony. Je však možné, že pracovaly pro mezinárodní koalici a poskytovaly jí záběry z "metropole" IS, syrského města Rakka.

 

Právě se děje

Další zprávy