Důstojník amerického námořnictva se nechal uplácet prostitutkami. Soud ho poslal za mříže

ČTK ČTK
26. 3. 2016 8:30
Příslušník amerického námořnictva Daniel Dusek si kvůli korupční aféře okolo zvýhodňování jednoho z dodavatelů flotily výměnou za prostitutky odsedí 46 měsíců. Soud v San Diegu mu rovněž nařídil zaplatit pokutu 70 tisíc dolarů a námořnictvu vrátit dalších 30 tisíc. Kapitán Dusek se k činu přiznal už loni v lednu. Aby napomohl k uzavření kontraktů s malajsijským podnikatelem Leonardem Francisem, nechával se uplácet i zájezdy, lázněmi a dalšími luxusními dárky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Na 46 měsíců za mříže poslal federální soud v San Diegu nejvýše postaveného důstojníka amerického vojenského námořnictva figurujícího v korupční aféře okolo zvýhodňování jednoho z dodavatelů flotily výměnou za prostitutky, zájezdy, lázně a další luxusní dárky.

Kapitán Daniel Dusek (49) má také zaplatit pokutu 70 tisíc dolarů (asi 1,7 milionu Kč) a vrátit námořnictvu dalších 30 tisíc dolarů (asi 730 tisíc Kč), uvedla agentura AFP o rozsudku.

Kapitán Dusek se už loni v lednu v rámci dohody se soudem přiznal k vině, že se jako velitel lodí Bonhomme Richard a Essex a později jako zástupce ředitele 7. flotily nechával uplácet prostitutkami a pobyty v luxusních hotelech, aby napomohl k uzavření kontraktů s malajsijským podnikatelem Leonardem Francisem.

Naše eso Dusek

Jedna z nejhorších korupčních afér v amerických ozbrojených silách se točí kolem Francisovy firmy Glenn Defense Marine Asia, sídlící v Singapuru, která desítky let poskytovala přístavní služby americkým lodím. Ve hře byly obrovské sumy: v červenci 2011 firma získala pětiletý kontrakt v hodnotě 200 milionů dolarů. Výdaje malajsijského podnikatele na úplatky se pohybovaly v řádu stovek tisíc dolarů.

Podnikatel si ve smlouvách, které takto získal, uměle zvyšoval ceny, o čemž prý často jeho společníci v námořnictvu věděli. Jeho společnost zajišťovala jídlo, vodu, palivo, odvážení odpadků a další služby pro americké lodi kotvící v asijských přístavech. V skandálu je zapleteno sedm námořních důstojníků, včetně dvou velitelů a agenta Námořní vyšetřovací služby. Tři admirálové, nyní na penzi, byli za "nesprávné vztahy" s podnikatelem pokáráni.

"(Dusek) je naše zlaté eso, abychom se dostali k velkým penězům," poznamenal Francis v emailu, který napomohl ke kapitánově usvědčení. Dusek poskytoval podnikateli utajované informace.

Dusek se před soudem omlouval za své selhání a zapřisáhl se, že si sám nikdy neodpustí. "Vina bude v mém srdci do konce mého života," řekl.

Podnikatel byl v roce 2013 zadržen v Kalifornii, kde ve vazbě čeká na rozsudek. Hrozí mu 25 let vězení za to, že námořnictvu svými nadsazenými fakturami způsobil škodu v řádu desítek milionů dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
Další zprávy