Mimořádná zpráva

Sexuální služby zdarma. Obhájkyně prostitutek chtěla okusit, co denně prožívají její chráněnky

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
7. 3. 2016 6:27
Čtyřicetiletá Ye Haiyan je v Číně známou aktivistkou. Bojuje za práva dětí a žen. "Nejprve jsem se začala angažovat v případu sexuálních pracovnic. Co je přimělo, aby si vybraly takový život? Vím, že chudoba," vypráví Ye. Ženu pronásledují úřady, policie i sousedé, kteří se bojí postavit se režimu. Mladá Nanfu Wang strávila v Číně po boku svérázné ženy celé léto. Její dokument nazvaný Hooligan Sparrow - podle přezdívky Ye - bude k vidění na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
Hooligan Sparrow
Hooligan Sparrow | Foto: Youtube.com/NoFilmSchool

Praha - Malý vrabec vzdorující velké Číně. Chuligán. To je příběh dnes čtyřicetileté Ye Haiyan, aktivistky za ženská a dětská práva, která se pohybuje v úřady tolerovaném bahně ilegálního čínského sexuálního průmyslu, násilí a korupce.

Rozvedené matky, po jejíž stopě se pustil režim, který svobodnému - a hlavně hlasitému - duchu nepřeje.

Oba úhly pohledu na život jedné výjimečně urputné ženy se podařilo zmapovat mladé dokumentaristce Nanfu Wang. Ve filmu nazvaném podle přezdívky hlavní protagonistky - Hooligan Sparrow (česky Vrabec chuligán). V České republice se představí na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Sex zdarma, lákala aktivistka na internetu

"Nejprve jsem se začala angažovat v případě sexuálních pracovnic. Co je přimělo, aby si vybraly takový život? Vím, že je to chudoba," vypráví Ye.

Protagonistka snímku se proslavila kontroverzní fotografií. Autoportrétem, který se rozletěl po sociálních sítích. Zachycuje Ye sedící na malé posteli v oprýskaném pokoji špinavého, laciného nevěstince, na stěně nápis "sexuální služby poskytované zdarma".

Ye prostitutkou do té doby nebyla. Ale rozhodla se, že musí okusit to, co denně prožívají ženy, které bránila.

Upozornit na tíživé prostředí a nemoci, které v něm bují. A neodsuzovat přitom ani chudé migranty, které laciné čínské veřejné domy přitahují. Ye věří, že zlepšit životní podmínky sexuálních pracovníků by mohla pomoct legalizace jejich živobytí.

Jeden svět 2016

Jeden svět 2016

Přehlídka dokumentů Jeden svět se z Prahy přesunula do dalších 32 měst v Česku a do Bruselu.

Představuje 123 filmů z 62 zemí.

Podrobný program v regionech NAJDETE ZDE.

Aktuálně.cz vytvořilo k festivalu speciál.

"Vím, jak se ženy obětují pro své rodiny. Vzdáváme se vzdělání. Provdáme se za někoho, koho nemilujeme, ale kdo nám může finančně pomoci. Když lidé odsuzují volbu, kterou ženy učinily, zapomínají přitom na oběti, které přinesly. Protože chápu bezpráví, které je sužuje, chci se za ně postavit," vypráví Ye.

Příběh ředitele a znásilněných školaček

Dokument mladé Nanfu začíná jejím příletem do Číny, sama žije už několik let ve Spojených státech.

Po boku Ye a skupiny přátel, kteří ji obklopují, strávila celé léto. V Číně zrovna vypukl skandál kvůli skupině šesti školaček, které sexuálně zneužil ředitel jejich školy na ostrově Hainan.

Nanfu při natáčení sleduje práci Ye a lidí v jejím okolí, kteří se snaží přimět rodiče znásilněných dívek k výpovědi a protestují proti nečinnosti úřadů.

"Je smutné, že toto není v Číně ojedinělý případ. V mnoha regionech se stalo, že představitelé škol nabízejí vládním úředníkům děti coby formu úplatku. Čína je tak zkorumpovaná, že se pro vládní představitele stalo módní záležitostí mít sex s mladými dívkami," vypráví přítelkyně Ye, právnička Wang Yu. V době premiéry filmu bez soudu zavřená za mřížemi.

"Většina z nás zažila konfrontace s policií a pobyt ve vězení," přiznala Ye. I ona byla během natáčení dokumentu ve vězení - skoro dva týdny.

Celá rodina na ulici

Ye, její dcera, přítel i kolegové se stali oběťmi pronásledování, ať už lidmi z prostředí prostituce, či ze strany policie, tajné služby a místních úřadů. Peklo jim dělali i sousedé.

Rodina tak musela opustit svůj byt a mnohokrát se stěhovat. Často i stovky kilometrů. Nakonec všichni skončili na ulici.

"Už si přesně nepamatuji, kolikrát nás vyhodili. V našem bytě odpojili elektřinu a vodu, tak jsme šli do hotelu. Stihli jsme se jenom osprchovat a pak nás vyhodili z hotelu. Tak jsme šli do dalšího hotelu, pak do třetího. Zase nám nedovolili zůstat. Když jsme odešli ze třetího hotelu, někdo nás zastavil. Dovedl nás zpátky do našeho bytu a nechal všechno vystěhovat," svěřila se dcera Ye dokumentaristce.

Její matka byla v tu chvíli přes noc zavřená na policii.

Na venkově se "velký svět" neřeší

Ye se i s rodinou nakonec rozhodla přestěhovat do chudé vesnice, kde jako dítě vyrostla. Tady se o politiku a lidská práva nikdo nezajímá, lidé tu mají dost starostí se samotným přežitím.

Vrátila se sem po více než deseti letech, k prostému životu, který jí dává pocit bezpečí. Nedlouho poté se objevily zprávy, že viníci v případu šesti zneužitých školaček nakonec skončí za mřížemi.

"Mnoho lidí mi řeklo, že cesta, kterou jsem si zvolila, je těžká. Pokud si ji zvolíš, budeš muset čelit bolesti, utlačování a násilí. Možná mám neoblomnou osobnost. Pokud si myslím, že je něco správné a že jsem povinna to udělat, nemohou mě zastavit ani tím, že mě zatknou, ani tím, že mě zabijí," svěřila se Ye.

Hodinu a půl dlouhý dokument Hooligan Sparrow nejenže reflektuje strasti člověka stojícího proti "zdi". Je i upřímnou sondou do duše mladé dokumentaristky, která se sama stala obětí obtěžování a výhrůžek.

Nanfu během natáčení vyrostla z dívky, co se na počátku své cesty utekla raději schovat do dodávky, v ženu, jež se postavila za své právo natáčet a svůj pohled nakonec i zveřejnila.

The Hooligan Sparrow (Hooligan Sparrow). Nanfu Wang. Ye Haiyan neboli Hooligan Sparrow je neohrožená lidskoprávní aktivistka bojující v Číně především za práva žen. Klidně zadarmo pracuje v nevěstincích, aby prostitutkám vymohla právní status a nárok na zdravotní péči. Na sociálních sítích získala takovou popularitu, že by její další zatčení nejspíš vyvolalo nežádoucí pozornost. Režisérka Nanfu Wang se po dvou letech života v New Yorku vrací do Číny, aby s obdivovanou Sparrow strávila léto. Jejich dobrodružství začne riskantním protestem proti znásilňování školních dětí, které je v Číně častým jevem. Odvážný snímek složený z tajně natočených filmových materiálů věrně zachycuje, jak Sparrow a její desetiletá dcera čelí drsné policejní šikaně.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Volby by nyní vyhrálo ANO s 23,5 pct hlasů. Koalice Spolu by byla na druhém místě s 21,5 pct a předstihla by o půl pct Piráty se STAN, zjistilo CVVM.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy