Sexuální služby zdarma. Obhájkyně prostitutek chtěla okusit, co denně prožívají její chráněnky

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
7. 3. 2016 6:27
Čtyřicetiletá Ye Haiyan je v Číně známou aktivistkou. Bojuje za práva dětí a žen. "Nejprve jsem se začala angažovat v případu sexuálních pracovnic. Co je přimělo, aby si vybraly takový život? Vím, že chudoba," vypráví Ye. Ženu pronásledují úřady, policie i sousedé, kteří se bojí postavit se režimu. Mladá Nanfu Wang strávila v Číně po boku svérázné ženy celé léto. Její dokument nazvaný Hooligan Sparrow - podle přezdívky Ye - bude k vidění na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
Hooligan Sparrow
Hooligan Sparrow | Foto: Youtube.com/NoFilmSchool

Praha - Malý vrabec vzdorující velké Číně. Chuligán. To je příběh dnes čtyřicetileté Ye Haiyan, aktivistky za ženská a dětská práva, která se pohybuje v úřady tolerovaném bahně ilegálního čínského sexuálního průmyslu, násilí a korupce.

Rozvedené matky, po jejíž stopě se pustil režim, který svobodnému - a hlavně hlasitému - duchu nepřeje.

Oba úhly pohledu na život jedné výjimečně urputné ženy se podařilo zmapovat mladé dokumentaristce Nanfu Wang. Ve filmu nazvaném podle přezdívky hlavní protagonistky - Hooligan Sparrow (česky Vrabec chuligán). V České republice se představí na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Sex zdarma, lákala aktivistka na internetu

"Nejprve jsem se začala angažovat v případě sexuálních pracovnic. Co je přimělo, aby si vybraly takový život? Vím, že je to chudoba," vypráví Ye.

Protagonistka snímku se proslavila kontroverzní fotografií. Autoportrétem, který se rozletěl po sociálních sítích. Zachycuje Ye sedící na malé posteli v oprýskaném pokoji špinavého, laciného nevěstince, na stěně nápis "sexuální služby poskytované zdarma".

Ye prostitutkou do té doby nebyla. Ale rozhodla se, že musí okusit to, co denně prožívají ženy, které bránila.

Upozornit na tíživé prostředí a nemoci, které v něm bují. A neodsuzovat přitom ani chudé migranty, které laciné čínské veřejné domy přitahují. Ye věří, že zlepšit životní podmínky sexuálních pracovníků by mohla pomoct legalizace jejich živobytí.

Jeden svět 2016

Jeden svět 2016

Přehlídka dokumentů Jeden svět se z Prahy přesunula do dalších 32 měst v Česku a do Bruselu.

Představuje 123 filmů z 62 zemí.

Podrobný program v regionech NAJDETE ZDE.

Aktuálně.cz vytvořilo k festivalu speciál.

"Vím, jak se ženy obětují pro své rodiny. Vzdáváme se vzdělání. Provdáme se za někoho, koho nemilujeme, ale kdo nám může finančně pomoci. Když lidé odsuzují volbu, kterou ženy učinily, zapomínají přitom na oběti, které přinesly. Protože chápu bezpráví, které je sužuje, chci se za ně postavit," vypráví Ye.

Příběh ředitele a znásilněných školaček

Dokument mladé Nanfu začíná jejím příletem do Číny, sama žije už několik let ve Spojených státech.

Po boku Ye a skupiny přátel, kteří ji obklopují, strávila celé léto. V Číně zrovna vypukl skandál kvůli skupině šesti školaček, které sexuálně zneužil ředitel jejich školy na ostrově Hainan.

Nanfu při natáčení sleduje práci Ye a lidí v jejím okolí, kteří se snaží přimět rodiče znásilněných dívek k výpovědi a protestují proti nečinnosti úřadů.

"Je smutné, že toto není v Číně ojedinělý případ. V mnoha regionech se stalo, že představitelé škol nabízejí vládním úředníkům děti coby formu úplatku. Čína je tak zkorumpovaná, že se pro vládní představitele stalo módní záležitostí mít sex s mladými dívkami," vypráví přítelkyně Ye, právnička Wang Yu. V době premiéry filmu bez soudu zavřená za mřížemi.

"Většina z nás zažila konfrontace s policií a pobyt ve vězení," přiznala Ye. I ona byla během natáčení dokumentu ve vězení - skoro dva týdny.

Celá rodina na ulici

Ye, její dcera, přítel i kolegové se stali oběťmi pronásledování, ať už lidmi z prostředí prostituce, či ze strany policie, tajné služby a místních úřadů. Peklo jim dělali i sousedé.

Rodina tak musela opustit svůj byt a mnohokrát se stěhovat. Často i stovky kilometrů. Nakonec všichni skončili na ulici.

"Už si přesně nepamatuji, kolikrát nás vyhodili. V našem bytě odpojili elektřinu a vodu, tak jsme šli do hotelu. Stihli jsme se jenom osprchovat a pak nás vyhodili z hotelu. Tak jsme šli do dalšího hotelu, pak do třetího. Zase nám nedovolili zůstat. Když jsme odešli ze třetího hotelu, někdo nás zastavil. Dovedl nás zpátky do našeho bytu a nechal všechno vystěhovat," svěřila se dcera Ye dokumentaristce.

Její matka byla v tu chvíli přes noc zavřená na policii.

Na venkově se "velký svět" neřeší

Ye se i s rodinou nakonec rozhodla přestěhovat do chudé vesnice, kde jako dítě vyrostla. Tady se o politiku a lidská práva nikdo nezajímá, lidé tu mají dost starostí se samotným přežitím.

Vrátila se sem po více než deseti letech, k prostému životu, který jí dává pocit bezpečí. Nedlouho poté se objevily zprávy, že viníci v případu šesti zneužitých školaček nakonec skončí za mřížemi.

"Mnoho lidí mi řeklo, že cesta, kterou jsem si zvolila, je těžká. Pokud si ji zvolíš, budeš muset čelit bolesti, utlačování a násilí. Možná mám neoblomnou osobnost. Pokud si myslím, že je něco správné a že jsem povinna to udělat, nemohou mě zastavit ani tím, že mě zatknou, ani tím, že mě zabijí," svěřila se Ye.

Hodinu a půl dlouhý dokument Hooligan Sparrow nejenže reflektuje strasti člověka stojícího proti "zdi". Je i upřímnou sondou do duše mladé dokumentaristky, která se sama stala obětí obtěžování a výhrůžek.

Nanfu během natáčení vyrostla z dívky, co se na počátku své cesty utekla raději schovat do dodávky, v ženu, jež se postavila za své právo natáčet a svůj pohled nakonec i zveřejnila.

The Hooligan Sparrow (Hooligan Sparrow). Nanfu Wang. Ye Haiyan neboli Hooligan Sparrow je neohrožená lidskoprávní aktivistka bojující v Číně především za práva žen. Klidně zadarmo pracuje v nevěstincích, aby prostitutkám vymohla právní status a nárok na zdravotní péči. Na sociálních sítích získala takovou popularitu, že by její další zatčení nejspíš vyvolalo nežádoucí pozornost. Režisérka Nanfu Wang se po dvou letech života v New Yorku vrací do Číny, aby s obdivovanou Sparrow strávila léto. Jejich dobrodružství začne riskantním protestem proti znásilňování školních dětí, které je v Číně častým jevem. Odvážný snímek složený z tajně natočených filmových materiálů věrně zachycuje, jak Sparrow a její desetiletá dcera čelí drsné policejní šikaně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy