V USA přibývá sexuálních otroků, zákony na kuplíře nestačí

Zahraničí Zahraničí
2. 8. 2015 13:21
Podle FBI se dětská prostituce netýká jen sociálně slabých migrantů, ale i Američanů. Ti často končí před soudem místo těch, kteří je k činům nutí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Sexuální obchodování s dětmi se ve Spojených státech stává vážným problémem.

Každoročně jsou tu zneužity desetitisíce dětí. Není výjimkou, že prostitucí se živí už v deseti letech.

Podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) přibývá zneužitých dětí až "epidemickými rozměry", a to navzdory faktu, že se loni podařilo 600 z nich zachránit, píše britská BBC.

Sexuálními otroky nejsou jen děti z chudých středoamerických či asijských států, jimž jejich vykořisťovatelé hrozí návratem do vlasti.

Obětmi se často stávají i mladí Američané, zejména dívky mladší patnácti let, které utekly z domova nebo mají problémy s drogami.

Nezletilé prostitutky přežívají na ulici díky "opatrovníkům", kteří jim výměnou za sex poskytují přístřeší, živí je a kupují jim oblečení.

Případů přibývá

Podle americké televize CNN, jejíž reportérka Jane O. Hansenová mluvila s řadou probačních úředníků a soudců zabývajících se kriminalitou mládeže, vzrostl počet zneužívaných dětí hlavně v posledních pěti letech.

Hansenová při přípravě reportáže začala spolupracovat s rodinnými a mládežnickými soudci, aby mohli udělat národní průzkum, kolika dětí se sexuální obchodování týká.

Ukázalo se, že dětská prostituce je skrytý problém, který se jen těžko odhaluje a počet obětí se proto špatně počítá.

Od soudců, kteří sexuální obchodování s dětmi mají na starosti, se dozvěděla, že podobných kauz přibývá.

Někteří soudci z venkova a menších měst dokonce řeší v průměru tři případy dětské prostituce měsíčně.

Podle nich jsou na vině především špatné zákony, které postihují jenom děti, které sex provozují, a nikoliv kuplíře, kteří inkasují peníze. Z obětí se tak rázem stávají zločinci.

Kuplířům se ale jejich činy obtížně dokazují, protože se jim daří dobře skrývat a dívky proti nim ze strachu svědčí jen málokdy.

 

Právě se děje

před 2 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy