Muž brutálně zavraždil prostitutku, odsedí si 13 let

ČTK ČTK
27. 8. 2015 13:10
Vraždu vyšetřovatelé objasnili až po několika letech. Pětašedesátiletá žena zemřela na následky krvácení do mozku v říjnu roku 2009.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Za brutální vraždu starší prostitutky z Brna si šestadvacetiletý Jan Eliáš odpyká 13 let vězení.

Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud a potvrdil tak rozsudek brněnského krajského soudu, proti němuž se mladík odvolal.

Odsouzený se také musí podrobit ochranné ústavní sexuologické léčbě.

Vraždu vyšetřovatelé objasnili až po několika letech. Pětašedesátiletá žena zemřela na následky krvácení do mozku v říjnu roku 2009.

Sklony k agresi a sadismu

"Máme za to, že nepřímé důkazy tvoří řetězec, který se vzájemně doplňuje a umožňuje závěr, že pachatelem činu vraždy je skutečně obžalovaný Jan Eliáš," uvedl předseda senátu Vladislav Šlapák.

Podle soudce je přiměřený i trest, mladíkovi hrozilo deset až 15 let vězení. Léčba mu byla uložena na návrh sexuoložky, důvodem jsou jeho sklony k agresi až sadismu.

Eliáš u soudu znovu popřel, že by se vraždy dopustil.

"Činu jsem se nedopustil. Paní jsem navštěvoval v souvislosti se službami, které poskytovala. Celý případ je postaven pouze na pachových stopách. Policie mě zadržela téměř po čtyřech letech. Podle mě postupovala záměrně, byla si jistá, že po čtyřech letech se nemám jak hájit a nemám žádné důkazy," uvedl Eliáš.

Obhájce: důkazů je málo

Podle jeho obhájce svědčí o jeho vině velmi málo důkazů. "Na místě se s ohledem na činnost poškozené vyskytovalo obrovské množství mužů, jen tento den jich bylo devět. Důkazy svědčí o jediném, že se tam můj klient nacházel. Neusvědčují jej v tom, že ten skutek spáchal," uvedl obhájce.

U soudu žádal, aby byl Eliáš zproštěn obžaloby.

Podle žalobkyně je důkazní situace složitá, neexistuje přímý svědek či přímé důkazy a negativní roli hraje i doba, jež od vraždy uběhla. "Přestože jde o důkazy nepřímé, považuji je za dostatečné pro to, aby bylo ve věci rozhodnuto," uvedla státní zástupkyně Jarmila Večeřová.

I podle soudu jsou důkazy svědčící o jeho vině dostatečné.

Škrtil ji psím vodítkem

Podle rozsudku se vražda odehrála v rodinném domě, kde žena provozovala prostituci.

Mladík ji podle obžaloby nejdříve svázal provazem a poté ji začal bít.

Použil tupý i sečný nástroj a útočil na hlavu. Nakonec ji prý škrtil psím vodítkem. Prostitutka utrpěla řadu zranění včetně zlomenin a otoku mozku. Na místě zemřela na následky krvácení do mozku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy