Důchodcům se v Česku žije dobře, tvrdí zpráva OSN

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 10. 2013 20:48
V žebříčku kvality života seniorů se Česká republika umístila na 25. místě.
Foto: Isifa/Thinkstock

Londýn - O seniory je v České republice dobře postaráno. Vyplývá to alespoň ze závěrů studie organizace HelpAge, kterou zaštítila OSN.

HelpAge porovnávala kvalitu života v 91 zemích světa, přičemž se zaměřila na oblasti finančního zajištění, dostupnosti či kvality zdravotní péče. Zajímaly ji i možnosti přivýdělku k důchodu a prostředí, v němž senioři žijí.

Nejlépe je ve Švédsku

Česko obsadilo v žebříčku 25. místo, čímž se zařadilo mezi státy, kde je o důchodce postaráno nejlépe na světě. Například Itálie skončila 27.

Naopak zbylé země Visegrádské čtyřky skončily až ve druhé polovině žebříčku - Maďarsko je 40., Slovensko 49. a Polsko 62.

Nejlépe se podle zprávy HelpAge lidem starším 60 let žije ve Švédsku, Norsku a Německu, zatímco nejkrušnější podzim života zažívají senioři v Afghánistánu, Tanzanii a Pákistánu.

Obecně ale lze říci, že prvních dvacet příček obsadily země západní Evropy a Severní Ameriky.

Kvalita života seniorů ve světě. Zelená je nejlepší, červená nejhorší.
Kvalita života seniorů ve světě. Zelená je nejlepší, červená nejhorší. | Foto: HelpAge

Peníze

Pokud jde o finanční zabezpečení, použila HelpAge statistiky Světové obchodní banky. Zajímala se o průměrnou výši chudoby, míru relativní chudoby a bohatství a HDP na hlavu.

V tomto aspektu se Česko umístilo dokonce na 13. místě. Slovensko na 16., Maďarsko na 19. a Polsko na 20. místě. Nejbohatší jsou důchodci v Lucembursku, Francii a Norsku, nejchudší v Tanzanii, Jižní Koreji a Pákistánu.

Zdraví

Zdravotní stav a kvalitu lékařské péče HelpAge posuzovala na základě dat poskytnutých Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a agenturou pro výzkum veřejného mínění Gallup. Sledovala průměrnou pravděpodobnost dožití se 60 let, pravděpodobnost dosažení tohoto věku bez zdravotních potíží a psychické zdraví.

Česko skončilo 38., Slovensko 53., Maďarsko 57. a Polsko 87. Nejzdravější jsou staří Švýcaři, Kanaďané a Novozélanďané. Na opačném pólu se umístily Afghánistán, Rwanda a Mongolsko.

Zaměstnanost a vzdělávání

Pokud jde o možnost přivýdělku či studium na univerzitě třetího věku (zdroj: agentura Barro a Lee), umístilo se Česko na 22. místě, Slovensko skončilo 36., Polsko 54. a Maďarsko 57.

Nejlepšího umístění dosáhly Norsko, USA a Arménie, nejhůře na tom jsou v Jordánsku, Rwandě a v Černé hoře.

Sociální vazby a pomoc

Poslední sledovanou oblastí byla kvalita a četnost sociálních vazeb, ochota státu, přátel a příbuzných pomáhat starým, jakožto i svobodné rozhodování seniorů o vlastním životě a místě, kde budou bydlet.

Na základě dat společnosti Gallup HelpAge porovnávala také pocit bezpečí doma a v okolí domova i dostupnost hromadné dopravy. V této oblasti dopadlo Česko hůře (61.), Slovensko dokonce skončilo 81. Lépe jsou na tom naproti tomu 39. Maďaři a 54. Poláci.

Na prvních třech místech se umístily Nizozemsko, Rakousko a Irsko. Poslední příčky obsadily Pákistán, Rusko a Moldávie.

 

Právě se děje

Další zprávy