Washington - Lze učebnicové podání historických událostí brát za neměnné? V žádném případě. I když jde o tolikrát zpracovanou a popsanou válku, jakou byla ta Vietnamská.
Nejnovější obrat v pohledu na působení amerických vojsk v jihovýchodní Asii přinášejí nově odtajněné dokumenty z Národní bezpečnostní agentury, o které požádala Federace amerických vědců (FAS).
Bombardování vlastních řad, nebo zásadní zveličení incidentu v Tonkinském zálivu: to jsou jen některé závěry vyplývající z pětisetstránkové dobové zprávy.
"Měli jsme už dříve různé náznaky, ale až teď poprvé máme k dispozici kompletní studii," řekl AFP Steven Aftergood z FAS.
"Sparťané v temnotě"
Podle FASu studie shrnuje zaměření amerického rádiového zpravodajství v jihovýchodní Asii od konce druhé světové války. Popisuje zachycení vzkazu vietnamského vůdce Ho Či Mina svému sovětskému protějšku Josephu Stalinovi v roce 1945, stejně tak evakuaci amerických špionů ze Saigonu po odchodu amerických vojáků o třicet let později.
Zprávy "Sparťané v temnotě" ukazuje, jak byla vietnamská tajná služba schopná infiltrovat americkou radiovou komunikaci a několikrát navést dělostřelectvo a letectvo na vlastní cíle.
"O tom jsem nikdy předtím neslyšel," komentoval pro AFP Aftergood. Ve FASu vede projekt, jenž se zabývá zkoumáním vládních tajemství.
McNamara si vymýšlel
Nejzásadnější jsou ale informace o incidentu v Tonkinském zálivu z roku 1964. Tehdejší americký ministr obrany Robert McNamary severovietnamské síly obvinil z útoku na americké lodě.
Důkazy posléze předložil Kongresu a prezident Lyndon Johnson vedl zemi do války.
Podle FASu šlo - viděno očima amerického rádiového zpravdoajství - o lež. Nejen že důkazy o nočním útoku neexistovaly, hlavně k němu vůbec nedošlo.
"Jde o zásadní přehodnocení historických záznamů," dodal Aftergood.