Fotoreportáž: Vietnam se mění, sekunduje Číně

Jan Hořínek, Zdeněk Mihalco
13. 1. 2008 11:30
Vietnam je zemí ekonomického i populačního růstu

Hanoj - Mrholí a v horském údolí kdesi na severu Vietnamu buldozer zaplouvá do jemného bláta. Až do teď byla cesta sjízdná jen za suchého počasí, které ve Vietnamu není často. To se změní. Zítra cestu vylijí asfaltem.

Změní se i další cesty a města. Vietnamská ekonomika si pět let po sobě udržuje tempo růstu přesahující 7 procent. Jako jedna z mála světových ekonomik dokáže dlouhodobě držet tempo růstu se sousední Čínou. Avšak přestože Vietnam rychle bohatne, stále nedosáhl životní úrovně ostatních ekonomických tygrů v regionu - Thajska, Malajsie ani Filipín.

Foto: Jan Hořínek

Ho Či Minův pomník a motorka. Dva symboly současného Vietnamu. Ho Či Minův kult osobnosti je všudypřítomný stejně jako motocykly. To platí i v severovietnamské baště z českého pohledu poněkud zastydlého vietnamského komunismu s názvem Ha Giang. Ho Či Minův pomník s dětmi, nad ním vietnamská a sovětská vlajka. Nad ulicemi září blikající žárovky ve tvaru srpů s kladivy.

Foto: Jan Hořínek

Organizace Reportéři bez hranic řadí Vietnam vedle Kuby či Barmy mezi země s nejnižší svobodou tisku na světě. I když některé další organizace či například týdeník The Economist uvádí, že například proti sousední Číně jsou ve Vietnamu svobody slova i lidí na vyšší úrovni. Většina Vietnamců necítí potřebu aktivně se domáhat změny režimu. Do drobného podnikání vláda nezasahuje, budují se nové cesty a plánují megalomanské projekty. Z chudých domků se Vietnamci hlavně ve větších městech stěhují do barevných vil. Vietnam se mění.

Foto: Jan Hořínek

Vietnam se táhne kolem moře a i široké řeky jsou plné ryb. Hlavním odvětvím vietnamského zemědělství zůstává pěstování rýže. Vietnam patří ke třem největším vývozcům této plodiny na světě. Pěstování rýže, její zpracování a obchodování s ní zaměstnává více než polovinu vietnamské populace.

Foto: Jan Hořínek

Většina z téměř 90 milionů Vietnamců obývá hlavně pobřežní oblasti. Zalidněnost je vysoká, lidí stále přibývá je vysoká a místa ubývá. Ubývá i pralesní porost. Většinu původních pralesů nahradila pole. Zbývá několik národních parků a horské oblasti na severu země, kde přebývají statisíce příslušníků národnostních menšin.

Foto: Jan Hořínek

Ve Vietnamu sídlí 54 národů. Zatímco na severu země příslušníci menšin nosí tradiční oděv a dodržují původní tradice, ve středním a jižním Vietnamu je od ostatních Vietnamců rozeznáte leda odlišným tvarem obličeje či barvy pleti. Asimilační politika vietnamské vlády tam je úspěšná. Životní styl menšin se však mění ve všech oblastech. Takřka každá domácnost vlastní televizi se satelitem. A samozřejmě motorku.

Foto: Jan Hořínek

Motocyklové šílenství na ulicích jednoho z jihovietnamských měst. Na silnicích dochází často k nehodám, mnohdy se smrtelnými následky. Zmatek zvyšují desetitisíce motocyklů, které vlastní většina domácností. Ročně zemře na vietnamských silnicích 13 tisíc lidí. Vláda chce současný stav vyřešit například zákonem nařizujícím nosit za jízdy na motorce přilbu. Motocykl si v posledních letech koupila více než polovina vietnamských rodin. Zatímco před pár lety ulice křižovaly tisíce cyklistů, dnes města burácejí zvuky motorů.

Foto: Jan Hořínek

Tradiční oblečení nahrazuje zboží z Číny. Plastové sandály, šusťákové soupravy a vybledlé kožené bundy Evropanům připadají jako vrchol nevkusu. Tradiční špičaté klobouky a dívčí roušky jsou stále v oblibě.

Foto: Jan Hořínek

Přestože vietnamská ekonomika roste závratným tempem, průměrná mzda Vietnamců je velmi nízká, mnohonásobně nižší než v Česku. Japonskou módu nebo zboží ze západu si může dovolit málokdo. A tak se vyrábějí a nakupují kopie. Kopie hudebních nosičů, filmů, oblečení, knih a počítačových her.

Foto: Jan Hořínek

Internetové kavárny najdete ve Vietnamu i v každém příhraničním zapadlém městečku. On-line svět okouzluje všechny generace včetně šestiletých a šedesátiletých Vietnamců. Masivní rozšíření internetu dělá starosti vietnamské vládě. Zatím však nijak vážné. Vietnamci totiž na internetu vyhledávají informace výjimečně. Raději hrají on-line hry.

Přečtěte si původní reportáž: Chci spatřit tělo Ho Či Mina. Aspoň jednou

Zpět na speciál Proměny východoasijské společnosti

 

Právě se děje

Další zprávy