V Radě vlády pro menšiny zasedne první Vietnamec

vk
13. 11. 2007 20:01
po osmi letech působení Svazu Vientanců v ČR
Předsedkyně Rady pro národnostní menšiny ministryně Džamila Stehlíková
Předsedkyně Rady pro národnostní menšiny ministryně Džamila Stehlíková | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Osm let od založení Svazu Vietnamců v České republice trvalo než se příslušník vietnamské komunity stal stálým hostem vládní Rady pro národnostní menšiny.

Člen ústředního výboru Svazu Ing. Duong Viet Dung vyjádřil připravenost Vietnamců žijících v Čechách spolupracovat a společně řešit problematiku vietnamské komunity. Od příštího roku bude zástupce vietnamské komunity stálým hostem Rady vlády. Host nemusí být narozdíl od člena Rady jmenován vládou.

"Dle posledního sčítání lidu žije v České republice více než 18 000 lidí s vietnamskou národností. Vietnamci se úspěšně zapojují do ekonomického i společenského života v České republice, děti vietnamských rodičů dosahují velmi dobrých studijních výsledků. Vietnamská komunita se v České republice úspěšně etablovala, a je proto dobré s ní počítat i v rámci Rady pro národnostní menšiny," uvedla předsedkyně Rady a ministryně pro národnostní menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková.

Dvojjazyčné nápisy? Není problém

Rada, která je poradním orgánem vlády, jednala také o naplňování Evropské charty regionálních či menšinových jazyků v České republice. Charta zavazuje k ochraně menšinových jazyků a práva je používat. U nás se vztahuje na polštinu, slovenštinu, němčinu a romštinu. Zprávu o jejím plnění musí Rada odevzdat do března 2008.

Hlavní důraz Charta klade na polštinu a slovenštinu jako dva největší menšinové jazyky. Na Těšínsku je 31 obcí, kde polsky hovoří více než 10% obyvatel. Dvojjazyčné názvy obcí a nápisy na veřejných budovách v této oblasti zaručuje Zákon o obcích. Slovenština není vázána na jedinou oblast v České republice, veřejnoprávní i některá soukromá média přinášejí některé programy slovensky.

"Závazky vyplývající z Evropské charty regionálních či menšinových jazyků se nám již v prvním roce její závazné platnosti v České republice daří naplňovat, a to také díky přirozené otevřenosti české společnosti k národnostním menšinám," uvedla ministryně Džamila Stehlíková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy