Evakuovaní zůstanou nejprve ve středisku v Dauhá, kde jsou i další lidé odvezení nedávno z Afghánistánu. Katar se stal hlavním prostředníkem mezi Západem a radikálním hnutím Tálibán, které znovu ovládlo Afghánistán. Katar je spojencem Spojených států a leží v něm největší blízkovýchodní vojenská základna USA. Od roku 2013 se v Kataru také konala jednání s Tálibánem o uspořádání Afghánistánu.
Radikální hnutí obnovuje vládu v zemi podobně, jak tomu bylo za jeho prvního vládnutí v letech 1996 až 2001. Kromě jiného ruší pracovní místa žen a nepouští do středních škol starší dívky. Před budovou, kde bylo v minulých letech v Kábulu ministerstvo pro otázky žen, v neděli protestovalo asi 20 bývalých zaměstnankyň. Nachází se tam nyní afghánské ministerstvo pro prevenci neřestí a podporu ctností, jež fungovalo za minulé vlády Tálibánu jako morální policie.
Za první vlády Tálibánu v Afghánistánu dívky nechodily do škol a ženy nebyly zaměstnány. Tento týden se do základních škol mohly vrátit dívky, i když do tříd oddělených od chlapeckých. Pokyny pro starší dívky zatím Tálibán nevydal, takže není jasné, zda a kdy budou moci znovu studovat.
"Nemůžete umlčet hlas afghánských žen tím, že budete dívky držet doma a omezovat je tím, že jim nedovolíte chodit do školy. Afghánská žena dnes není stejná jako žena před 26 lety," řekla další demonstrantka Taranum Saídíová.