Do bitky na nože jde Trump proti Bidenovi se samopalem. Debata může rozhodnout volby

Daniel Anýž Daniel Anýž
29. 9. 2020 10:29
Donald Trump a jeho demokratický vyzyvatel do listopadových prezidentských voleb Joe Biden se v úterý v noci střetnou v první televizní debatě. Sotva kdy před tím proti sobě prezidentští kandidáti stáli v tak vyhrocené, toxické atmosféře. Biden musí přesvědčit, že by úřad prezidenta vůbec zvládl. Pro Trumpa je to ovšem možná poslední šance, jak obrátit dosavadní nepříznivý vývoj kampaně.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Donald Trump svého sedmasedmdesátiletého demokratického soupeře přezdívá "ospalý Joe" a veřejně zpochybňuje jeho fyzické a duševní zdraví. "Neví, zda je vůbec živý…, nedokáže dát dohromady dvě věty…, bez čtecího zařízení je ztracený," prohlašuje Trump. A několikrát také uvedl, že Biden by měl před debatou podstoupit drogový test, zda není nadopovaný.

"Budu silně vyžadovat, aby ospalý Joe Biden podstoupil test na drogy. A samozřejmě bych souhlasil i se svým testem," napsal Trump v neděli na Twitter. Biden to označil za "směšné", jeho kampaň pak ještě reagovala ironickým komentářem: "Viceprezident Biden má v úmyslu odpovídat v debatě slovy. Pokud si prezident myslí, že z jeho strany je nejlepší vzorek moči, může to tak udělat."

"Od Donalda Trumpa, který promrhal možnost, aby ochránil životy 200 tisíc Američanů, když neměl žádný plán, jak zastavit covid-19, bychom ani víc nečekali," prohlásila mluvčí Bidenovy kampaně Kate Bedingfieldová.

Tyto vzájemné ataky už předem jasně signalizují, že televizní střet se vůbec nebude hrát v rukavičkách, že bude nejspíše ještě tvrdší, než byly před čtyřmi roky debaty Trumpa s tehdejší demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

Ospalý Joe proti nezvládnuté pandemii

Víkendová přestřelka Trumpa s Bidenem zároveň ukázala, z jakých pozic a s jakou základní taktikou oba kandidáti do debaty nastupují. Trump se bude snažit zpochybnit Bidena jako muže, který by ještě vůbec zvládl výkon prezidentské funkce. Bude útočit osobně a patrně nevynechá ani Bidenovu rodinu.

Biden se zase bude snažit vykreslit Trumpa jako prezidenta, který zcela selhal v pandemii koronaviru a zhoršil - v počtu obětí i na ekonomických škodách - její dopady na USA. Už v předchozích týdnech Biden prakticky obvinil Trumpa, že může za zbytečnou smrt několika desítek tisíc lidí.

Oba kandidáti mají po ruce podpůrné argumenty. Bidenův výkon v demokratických primárkách byl loni na podzim a letos na jaře skutečně nevyrovnaný. Jak v debatách, tak v přímém kontaktu s voliči často působil unaveně a chyboval. A v prezidentské kampani, kterou Biden vede uprostřed pandemie koronaviru z většiny virtuálně, ho veřejnost prakticky ještě neměla možnost vidět "na živo".

Je to paradoxní, Biden je v nejvyšší americké politice od 70. let, byl senátorem a osm let viceprezidentem v Bílém domě Baracka Obamy. Ale v televizní debatě se přesto musí znovu představit americkým voličům, musí složit "test", že by měl na vedení Bílého domu a země.

Naopak jeho největší vstupní výhodou proti Trumpovi je fakt, že většina veřejnosti - šest z deseti Američanů - si skutečně myslí, že Trump krizi s pandemií nezvládl. Už od poloviny léta tak Biden poměrně přesvědčivě vede před Trumpem v průzkumech veřejného mínění.

V posledních šetřeních je to o osm procentních bodů, což je nyní takřka dvojnásobný náskok, než měla Clintonová před Trumpem ve srovnatelné době před čtyřmi roky. Biden si navíc udržuje vedení, i když už ne tak velké, také ve většině klíčových států, kde se budou rozhodovat volby.

Proklatě nízko nastavená laťka

Podle republikánského poradce Michaela Steela bude mít debata o to větší význam. "V závodě, který byl dosud tak pozoruhodně stabilní, představují debaty, zvláště ta první, jednu z posledních opravdových šancí změnit dosavadní průběh souboje," uvedl Steel pro zpravodajský web Politico.

Podle amerických médií se Biden na debatu připravoval pečlivěji a systematičtěji než jeho soupeř. A lidé z Trumpova týmu se prý dokonce obávají, že prezident Bidenovy schopnosti podceňuje a že sám zbytečně snížil laťku, kterou musí jeho soupeř překonat.

Bidenovi by teď podle těchto názorů mohlo stačit, když neudělá faktické chyby a neztratí koncentraci. Někteří komentátoři dokonce tvrdí, že Biden zvítězí, když obstojí v první půlhodině souboje. Kdyby hned na úvod přesvědčil veřejnost, že má dost síly a energie.

V posledních dnech se tak Trumpovo okolí snažilo relativizovat prezidentovy výroky o tom, jak je Biden neschopný a slabý. "Bereme Joea Bidena velmi vážně," prohlašuje do médií Tim Murtaugh, mluvčí Trumpovy kampaně, podle kterého má Biden "za sebou desítky let zkušeností" z debat v Senátu.

Nervozita ovšem panuje i v Bidenově táboře. Jeho lidé vědí, že Trump použije vše, aby se Bidenovi dostal pod kůži. "Je to, jako byste šli do zápasu na nože, ale ten druhý přišel se samopalem," vyjádřil se jeden z demokratických poradců pro list Washington Post.

Nebezpečný irský temperament

"V roce 2016 byl Trump nebezpečný, protože neměl co ztratit. V roce 2020 je nebezpečný, protože může ztratit všechno," uvedl Philippe Reines, bývalý poradce Hillary Clintonové, pro deník Wall Street Journal, že od Trumpa lze čekat cokoliv.

A podle Johna Morgana, donátora Bidenovy kampaně, má bývalý viceprezident svá zranitelná místa. "Když se dotknete jeho rodiny, rozžhaví se do ruda - a toho se obávám," uvedl Morgan. Biden si podle něj "bude muset dát pozor, aby nenechal vybuchnout svůj irský temperament".

Trump přitom zcela jistě v debatě nevynechá možnost, aby nezaútočil na viceprezidentova syna Huntera Bidena. Ve stejné době, kdy Biden jednal jménem Obamovy administrativy v letech 2014 až 2016 s ukrajinskou vládou, byl jeho syn Hunter členem vedení tamní plynárenské společnosti Burisma.

Trump tvrdí, že šlo o střet zájmů a politickou korupci a opakovaně přes jeho syna Huntera na svého demokratického soupeře útočí. "Já myslím, že na to v debatě dojde… Kdepak je Hunter?" bavil Trump před několika dny v projevu v Severní Karolíně své voliče.

A že je Joe Biden na toto téma hodně citlivý, ukázala jeho reakce, když ho letos na jaře na setkání s voliči v Iowě jeden z nich obvinil, že Hunter měl na Ukrajině využívat jeho vysokého postavení v Bílém domě. "Jste zatracený lhář, chlape, to není pravda," odpověděl rozčileně Biden.

Politický Super Bowl

Průběh první televizní debaty bude mít v úterý v noci v rukách zkušený novinář Chris Wallace, moderátor televize FOX News. Kvůli pandemii koronaviru se debata bude konat za přísných bezpečnostních opatření, přímo v sále univerzity v Clevelandu bude přítomno jen osmdesát diváků.

Před televizními obrazovkami se ovšem očekává rekordní počet diváků, který by mohl překonat i dosavadní maximum, 84 milionů lidí, kteří před čtyřmi roky sledovali první televizní duel mezi Trumpem a Clintonovou. "Země bude tuhle debatu sledovat, jako by šlo o Super Bowl," přirovnala republikánská poradkyně Mari Willová debatu k finále ligy amerického fotbalu NFL, které pravidelně bývá nejsledovanější událostí roku.

Situace posledních několika dnů přitom ještě jen více rozjitřily politickou scénu v USA, zdvihly na nohy voliče v obou táborech. Trumpova základna je nadšená jeho nominací konzervativní soudkyně Amy Coney Barretové do Nejvyššího soudu USA, která nahradí zesnulou liberální soudkyni Ruth Bader Ginsburgovou.

Republikány ovládaný Senát Barrettovou nejspíše ještě do listopadových prezidentských voleb potvrdí, a ve výsledku to bude znamenat, že v devítičlenném soudu převáží jeho většinové konzervativní křídlo. Tato situace ovšem zároveň motivuje i demokratické voliče.

Už týden po volbách se totiž bude soud zabývat žalobou, která požaduje zrušení reformy zdravotnictví předchozího prezidenta Baracka Obamy. A možnost, že s novou Trumpovou soudkyní by soud reformu mohl zrušit, mobilizuje demokratickou scénu.

Debata se navíc koná v atmosféře, kdy Trump opakovaně odmítl potvrdit, že by uznal případnou volební prohru. Prezident zpochybňuje věrohodnost poštovního hlasování a podle mnohých komentátorů se už tak připravuje na to, aby výsledky voleb skutečně popřel.

70 procent Američanů ale už ví své…

V pondělí deník New York Times na základě analýz Trumpových daňových přiznání napsal, že Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně. A v letech 2016 a 2017 to byla minimální částka, vždy jen 750 dolarů. Trump, který sám odmítá svá daňová přiznání zveřejnit, to označil za falešné zprávy.

"Fake news" ostatně bude výraz, který z jeho úst s největší pravděpodobností často zazní i během úterní televizní debaty. Podle některých komentátorů Trump takto odrazí většinu útoků a podle těchto hlasů není vůbec zřejmé, zda debata může zásadně změnit názor Američanů.

Podle průzkumů pro Wall Street Journal je většina voličů, 70 procent, už rozhodnuta, koho bude volit, a debaty je prý už neovlivní. "Lidé si samozřejmě zapnou televizi, ale nezdá se, že budou sledovat debatu proto, aby změnili názor, koho chtějí volit," uvedl Jeff Horwitt, který průzkum vyhodnocoval.

Obdobné rozbory, odhady a spekulace, jak moc a zda vůbec na debatách záleží, jsou ovšem už jejich samozřejmým průvodním jevem, jednou ze součástí celého politického rituálu. A oproti názorům, že na debatách nezáleží, se vždy citují historické příklady, kdy to bylo naopak.

Jak platilo už v případě historicky vůbec první televizní debaty mezi republikánem Richardem Nixonem a demokratem J. F. Kennedym v září 1960. Před debatou v průzkumech vedl Nixon. Ale jeho unavený, nervózní televizní projev působil ve srovnání s mladistvým, vyrovnaným Kennedym tak špatně, že po debatě o své vedení přišel a volby nakonec prohrál.

 

Právě se děje

Další zprávy