Bangkok - O tom, že kouření zabíjí, ví asi každý. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale přišla s novou informací: jen v tomto století zemře na nemoci způsobené kouřením více než miliarda lidí.
Na konferenci WHO v Bangkoku se v těchto dnech hledá řešení, jak katastrofickému scénáři zabránit.
"Tabák je špatný produkt. Zabijí polovinu těch, kteří se jej rozhodnou užívat," tvrdí expert Douglas Bettcher. "Ročně je to 5,4 milionu lidí, což se rovná pádu obřího letadla každou hodinu."
Kouření na Aktuálně.cz
A jelikož se rok od roku počty kuřáků celosvětově zvyšují, je podle vědců na čase uvědomit si, co může stávající trend znamenat.
Za dvacet let zemře ročně více než osm milionů lidí.
Pomoc přinesou vyšší daně a zákazy
Jedinou šancí pro celou planetu je tak pokračující zvyšování daní na tabákové výrobky, zákaz reklam na cigarety a pokračující omezování kouření ve veřejných prostorách, restauracích a barech.
"Pokud se nám podaří do roku 2050 tato pravidla realizovat, zachráníme tím dvě stě milionů lidských životů," říká Bettcher.
Jde o epidemii, ale jejímu šíření se dá zabránit, což vědci dokumentují na zkušenostech ze Singapuru, Austrálie, ale i Evropy. Přísné zákazy ulehčily řadě lidí s kouřením skoncovat a výrazně vylepšily zdravotní stav celé populace.
Například v Itálii, kde byl zákaz kouření zaveden v lednu 2005, klesl počet infarktů u osob mladších šedesáti let o více než desetinu.
Evropa pokračuje v boji s kouřením
Se zákazem kouření je srozuměna téměř celá Evropě.
Průzkum popularity protikuřáckého tažení, který byl zveřejněn loni 31. května u příležitosti Světového dne bez tabáku, ukázal, že se zákazem souhlasí osmdesát procent dotázaných.
Zatímco počty kuřáků v rozvojových zemích rostou geometrickou řadou, západní státy se pomalu, ale jistě snaží s neduhem kouření zatočit.
Ostře proti padělatelům
Představitelé 147 zemí, kteří se v thajské metropoli sešli, hodlají zasáhnout také proti rostoucímu obchodu s padělky a dohodnout se na tvrdších postizích pro překupníky.
Padělky cigaret stojí stát miliardy - ČTĚTE ZDE
V uplynulém roce bylo totiž celých jedenáct procent tabákové produkce ilegálně propašováno a nezdaněno, čímž vlády přišly o 40 miliard dolarů.