Diktátor svolil. Volby v Uzbekistánu nakonec budou

Roman Staněk
28. 9. 2007 9:00
Opozice musí sehnat k registraci 700 000 podpisů
Uzbecký prezident Karimov tančí se svými příznici během dne nezávislosti v Taškentu.  Podle ústavy už více než půl roku vládne bez mandátu. Ten mu vypršel v lednu
Uzbecký prezident Karimov tančí se svými příznici během dne nezávislosti v Taškentu. Podle ústavy už více než půl roku vládne bez mandátu. Ten mu vypršel v lednu | Foto: Reuters

Taškent - Přesně 11 měsíců poté, co oficiálně skončil mandát uzbeckému prezidentu Islamu Karimovi, se ve středoazijské zemi budou konat nové prezidentské volby.

Karimov, který je Západem označován za jednoho z nejkrutějších asijských vládců, bez jakékoliv oficiální podpory ve vládnutí pokračuje.

Znovu podle ústavy totiž kandidovat nemůže. Stejně jako v sousedním Kazachstánu nebo Tádžikistánu si však další mandát může "zařídit" - například změnou ústavy nebo lidovým referendem.

Uzbecká Ústřední volební komise podle informací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) už po mnoha nejasnostech oznámila, že se volby konat budou. Den před vánocemi - 23. prosince.

Pozorovatelé obeznámení se situací v zemi tvrdí, že Karimov, který se vlády v zemi ujal už za dob Sovětského svazu v roce 1989, bude chtít zůstat u moci i nadále.

Opoziční hnutí, která represivní režim systematicky potlačuje, okamžitě oznámily, že do voleb nasadí také vlastní kandidáty. Zakázaná Alliance ochránců lidských práv například nominovala hned tři své "muže".

Nesplnitelné podmínky

Tito tři muži, původem obhájci lidských práv, stejně jako profesor a lékař z Chorezmu Suhbat Abdulájev už podali přihlášky volební komisi. Všichni čtyři věří, že dokáží získat dostatečné množství voličů.

Chce-li se některý z kandidátů vůbec voleb zůčastnit, musí sehnat 700 000 podpisů. Tyto přísné podmínky opozice často kritizuje. Vadí jí, že se tak jména a adresy těch, kteří podporují opozici, dostanou přímo do rukou Karimova.

Pokud budou vůbec registrováni, ve volbách mohou uspět jedině tehdy, proběhnou-li spravedlivě. O tom však mají mnozí experti pochybnosti, už proto, že například v minulých volbách získal prezident Karimov hlasy "jen" 92 procent obyvatel země.

Další překážkou v boji o prezidentský post je požadavek, že každý kandidát musel žít posledních 10 let v Uzbekistánu. Většina opozičních uskupení se ale po masakru v Andižanu v květnu 2005 musela vzdálit do zahraničí.

Předvolební útoky

Kandidovat chce také asi nejznámější opoziční předák Sanjar Umarov z dalšího neregistrovaného hnutí Sunshine Uzbekistan.

Kandidovat chce také asi nejznámější opoziční předák Sanjar Umarov
Kandidovat chce také asi nejznámější opoziční předák Sanjar Umarov | Foto: Sunshine Uzbekistan

Bohatý byznysmen s kontakty ve Spojených státech byl však v roce 2006 odsouzen na 7,5 let vězení za kritiku Karimova režimu. V současné době je ve velmi špatném zdravotním stavu a nelze jej ve vězení navštívit.

I když se opozičním kandidátům podaří se k volbám registrovat, budou to mít velmi těžké. Zatím všechny, kteří jakkoliv ohrozili pevnou vládu Islama Karimova, čekal v lepším případě exil a v horším vězení nebo smrt.

Kampaň ještě nezačala a už se množí útoky na ty, kteří si na karimovo místo brousí zuby. Kandidát Šosalimov například uvedl, že jeho ženu zatkla policie, kandidát Abdulájev zase řekl, že jeho dceru napadla neznámá žena v obchodě.

 

Právě se děje

Další zprávy