Česko propustilo po 46 dnech svědka masakru

Pavel Vondra
17. 8. 2007 16:32
"Nechápu, proč to trvalo tak dlouho," diví se právník
Řada svědků a účastníků andižanských událostí už byla v Uzbekistánu odsouzena
Řada svědků a účastníků andižanských událostí už byla v Uzbekistánu odsouzena | Foto: Reuters

Praha - Po 46 dnech zadržování propustily včera české úřady uzbeckého občana Amonulla Maksudova na svobodu.

Oznámil to zpravodajský server uznews.net s odvoláním na Maksudovovu rodinu, která žije v německém Düsseldorfu.

Maksudov jim prý včera odpoledne sám zavolal, že je na svobodě a že domů dorazí během dneška.

Přežil Andižan

Česká republika se kvůli Maksudovově vazbě stala terčem mezinárodní kritiky. Pětadvacetiletý Uzbek totiž patřil k uprchlíkům, kteří opustili vlast po masakru ve městě Andižan z května 2005.

Vládní jednotky tam střílely do demonstrujícího davu a podle různých zdrojů během násilností zahynulo od 187 (vládní údaj) do několika set, či dokonce tisíc lidí.

Incident dodnes nebyl uspokojivě vyšetřen, uzbecká vláda ale z vyvolání nepokojů obviňuje údajné islamistické radikály a do vězení už poslala řadu účastníků i svědků tehdejších událostí.

ČTĚTE VÍCE: Masakr a uzbecká otočka o 180 stupňů

Soudní řízení, která případ provázela, byla podle nezávislých pozorovatelů zinscenovaná a stala se předmětem kritiky západních vlád.

Azyl v Německu, vazba v Česku

Maksudov po krvavém vyvrcholení andižanské krize nejprve uprchl do sousedního Kyrgyzstánu, později získal politický azyl v Německu.

Když jel 1. července navštívit spolu s přáteli Zohidem Mirjajevem, který dostal azyl v Nizozemsku, a Abdulsalomem Karimovem, který žije v České republice, známé do Čech, zadržela Maksudova a Mirjajeva česká pohraniční služba s odůvodněním, že jsou na seznamu hledaných osob Interpolu. Tam se dostali na základě žádosti uzbecké vlády.

Vojáci zaujímají pozice během demonstrace v Andižanu
Vojáci zaujímají pozice během demonstrace v Andižanu | Foto: HRW

Mirzajev byl po 20 dnech propuštěn, Maksudov ale zůstával za zdmi plzeňské věznice až do včerejšího dne a na adresu českých úřadů kvůli tomu zaznívala tvrdá kritika ze strany ochránců lidských práv.

"Proč pomáhá Česká republika jednomu z nejbrutálnějščích režimů této planety tím, že uvěznila svědka jeho zločinů?" podivoval se například na svém blogu Andrew Stroehlein, ředitel pro média a informace v organizaci International Cisis Group, která se věnuje řešení konfliktů. Brutalitu uzbeckého režimu během svého působení v této středoasijské zemi důvěrně poznal.

Proti postupu české strany protestovala i organizace Human Rights Watch či poslanec německého Spolkového sněmu Volker Beck.

Otevřený dopis

Maksudovovi příbuzní v čele s jeho otcem pak předevčírem napsali otevřený dopis adresovaný českému prezidentovi Václavu Klausovi a šéfovi české diplomacie Karlu Schwarzenbergovi jakož i německému ministru zahraničí Franku-Walteru Steinmeierovi, německé kancléřce Angele Merkelové a zvláštnímu zmocněnci Evropské unie pro Střední Asii Pierru Morelovi.

Islam Karimov a Frank-Walter Steinmeier
Islam Karimov a Frank-Walter Steinmeier | Foto: Reuters

"Trpěli jsme v Uzbekistánu a unikli krvavému masakru, abychom našli útočiště v Německu," stojí v dopise.

 "Nyní jsme ale zase přišli o klid. Zadržování mého syna a hrozba jeho vydání do Uzbekistánu nám působí muka. Očekáváme, že Evropská unie ochrání naše práva i humanitární hodnoty. Nikdy jsme si nepřáli stát se oběťmi české byrokracie."

Proč to trvalo tak dlouho?

Za okamžité propuštění Amonulla Maksudova na svobodu se přimlouval i Český helsinský výbor (ČHV), který zároveň poskytl krajskému státnímu zastupitelství v Plzni expertní zprávu o situaci v Uzbekistánu. Stalo se tak už 11. července.

"Pořád nechápu, proč pana Maksudova drželi ve vazbě tak dlouho," řekl dnes Aktuálně.cz jeden z právníků ČHV, který zmiňovanou zprávu připravoval, František Valeš.

"To, že v Uzbekistánu, vládne tvrdý režim, který obvinění z terorismu používá proti svým politickým odpůrcům zcela účelově, je všeobecně známá věc. A není težké si ji z dostupných zdrojů ověřit. Stačilo by na to jedno odpoledne." 

Věc je o to skandálnější, že se za oba Uzbeky hned zkraje zaručil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Státní zastupitelství si přesto vyžádalo dodatečnou zprávu. Ani potom ale Maksudova z vazby nepustilo.

O postihu uzbecké kritičky andižanských událostí VÍCE ZDE

Podle zpravodajského serveru uznews.net je Amonullo Maksudov zetěm Akroma Juldaševa.

Ten byl v roce 1999 v Uzbekistánu odsouzen na 17 let za to, že údajně vedl nelegální islamistickou organizaci přezdívanou Akramíja. Právě jí Taškent přičítá hlavní podíl na "teroristických útocích" v Andižanu v květnu 2005.

 

 

Právě se děje

Další zprávy