Washington - Nový americký prezident Barack Obama bude mít pro prosazení svého programu k dispozici Kongres, který pevně ovládne jeho Demokratická strana.
Demokraté v nočních volbách posílili své postavení v obou komorách.
Ve Sněmovně reprezentantů, jejíž složení bylo ve volbách kompletně obměněno, zasedne v lednu 260 demokratických zákonodárců, což je o pětadvacet více než dosud. Ve sboru, který má celkem 435 členů, tak budou mít demokraté pohodlnou většinu.
Republikánů zasedne v nové sněmovně 175, zatímco dosud jich tam bylo 199.
Ještě sledovanější byl souboj o senátorská křesla, demokraté si totiž dělali naději na získání 60 hlasů, což by jim umožnilo překonat případné procedurální obstrukce republikánů a prosazovat hladce své legislativní návrhy.
V tuto chvíli ještě není stoprocentně jasné, zda se jim této mety podaří dosáhnout, není to však pravděpodobné.
Demokraté už mají nyní jistých 56 senátorů oproti čtyřiceti republikánským. Ve čtyřech zbylých obvodech ještě není rozhodnuto.
Demokraté měli dosud v Senátu nejtěsnější většinu 51 hlasů, do níž počítali i hlasy dvou oficiálně nezávislých senátorů.
I když tedy nedosáhnou na tzv. supervětšinu 60 křesel, značně si své postavení vylepší.
Senát má v americkém ústavním systému silnější postavení než Sněmovna reprezentantů.
Schvaluje například kandidáty do vládních pozic, s prezidentem spolurozhoduje také o složení Nejvyššího soudu.
Musí schvalovat i mezinárodní smlouvy, a má tedy důležité slovo v zahraniční politice.
Většinu nejsledovanějších soubojů vyhráli demokraté
Mezi nejbolestivější ztráty u republikánů patří porážka dosavadní senátorky za Severní Karolínu Elizabeth Doleové, kterou nahradí demokratka Kay Haganová.
V Senátu končí také dosavadní zástupce New Hampshire John Sununu, jenž prohrál s demokratkou Jeanne Shaheenovou.
Republikánům se podařilo uhájit obvod jejich lídra Mitche McConnela, který obhajoval křeslo senátora za Kentucky. V Senátu zůstává také umírněná republikánka z Maine Susan Collinsová.
Do Senátu se probojovala vycházející hvězda Demokratické strany Mark Warner, který vymění křeslo guvernéra Virginie za to senátorské. Demokraté uspěli také v Novém Mexiku, senátorem se tam stal Tom Udall.
Jediným demokratickým senátorem, na jehož sesazení si dělali republikáni naděje, byla Mary Landrieu, té se však podařilo v Louisianě své křeslo uhájit.
V americkém Senátu se každé dva roky obměňuje třetina, ve hře tak bylo celkem 35 křesel.