Dánsko obnovilo hraniční kontroly, Schengenu navzdory

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 7. 2011 22:16
Počínaje úterým zavádí Dánové celní kontroly na hranicích s Německem a Švédskem
Bývalý hraniční přechod v ČR.
Bývalý hraniční přechod v ČR. | Foto: Ondřej Besperát

Kodaň - Dánsko úterkem obnovuje stálé celní kontroly na svých hranicích s Německem a Švédskem. A to přesto, že je součástí schengenského systému, v jehož prostoru nejsou mezi členskými státy uplatňovány kontroly.

Podle webu stern.de bylo na hranicích mnohem více kameramanů a fotografů než celníků.

Kontroloři se prý chovali tak, jako by nebylo nic zvláštního na tom, že opět zastavují auta a nahlížejí do zavazadlového prostoru. Doprava dnes byla méně plynulá než obvykle a celníci odstavovali vozy v pětiminutových intervalech.

Menšinová vláda premiéra Larse Lökkeho Rasmussena schválila návrh obnovení kontrol na hranicích v květnu na nátlak pravicově populistické Dánské lidové strany (DVP).

Oficiálně vláda plán zdůvodňuje potřebou bojovat proti přeshraniční kriminalitě. Opatření se týká i trajektů ze sousedních zemí.

Nic neporušujeme, zní z Kodaně

Dánové už s nápadem narazili na kritiku Evropské komise, podle níž by mohlo jít o porušeních Schengenské dohody o volném pohybu osob. Nesouhlasí ani vlády sousedních států.

Hesenský ministr spravedlnosti Jörg-Uwe Hahn přesto v úterním vydání deníku Bild vyzval k prázdninovému bojkotu Dánska. "Když Dánsko v čase dovolených znovu zavádí hraniční kontroly, mohu jen doporučit na místě se otočit a raději jet na dovolenou do Rakouska nebo Polska," prohlásil Hahn.

Dánská vláda tvrdí, že nový systém je v souladu se Schengenskou dohodou. Na hranicích podle ní nebudou policisté, ale pouze celníci, kontroly mají být namátkové a většiny cestujících se podle oficiálních vyjádření nedotknou.

Prováděny by neměly být ani pasové kontroly. Dánové rovněž slibují, že na hranicích nebudou vznikat fronty a že motoristé žádná zpoždění nezaznamenají.

Na hranicích s Německem bude pracovat 30 celníků a na přechodech se Švédskem pak dalších 20. Do roku 2014 pak chce vláda vybudovat nové celnice.

Kritika Schengenu

Dánové také chtějí nainstalovat elektronický sledovací systém, který bude automaticky zaznamenávat poznávací značky automobilů.

Některé země v čele s Francií po zkušenostech s vlnou uprchlíků ze severní Afriky nedávno kritizovaly fungování Schengenského prostoru a volají po rozšíření výčtu situací, během nichž může členský stát EU jednostranně zavést kontroly na vnitřních hranicích Schengenského prostoru. Proti tomu je například i Česká republika.

Schengenský prostor nyní tvoří země EU s výjimkou Kypru, Velké Británie, Irska, Bulharska a Rumunska, kromě nichž jsou zapojeny i Island, Norsko a Švýcarsko. Česko k němu přistoupilo v prosinci 2007.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy