Není "star" v tom pravém slova smyslu. A přesto dalajlama, duchovní vůdce Tibetu, vyprodal během mžiku svou přednášku v basketbalové hale na Letné.
Do Prahy přijel blízký přítel bývalého prezidenta Václava Havla již pošesté, tentokrát znovu na konferenci Forum 2000. Dnes odpoledne promluvil na přednášce pro veřejnost v basketbalové hale pražské Sparty.
DALAJLAMA BYL
V PRAZE, PODÍVEJTE SE, CO TU DĚLAL
Jak pomoci Tibetu?
Téměř tři hodiny už tradičně výborně naladěný dalajlama mluvil vážně i vtipkoval, dostalo se také na dotazy posluchačů v zaplněném sále.
"Jak pomoct Tibetu? Mluvit mezi lidmi o problémech ve kterých se nachází. Šířit informace o tibetské kultuře, historii i tradicích," zněla odpověď na jeden z dotazů.
"Stále více se lidé ve vaší zemi setkávají s čínskými studenty, podnikately i politiky. Je nutné s nimi o problémech Tibetu hovořit, protože i když to jsou vzdělaní lidé, informace o situaci v Tibetu se jim nedostávají," vyzval dalajlama Čechy.
"Poslední dobou zaznamenávám mezi čínskými učenci větší zájem dovědět se o situaci v Tibetu nezkreslené informace," dodal dalajlama.
Filmy i otevřené srdce
Ještě před dalajlamovým vystoupením byly promítnuty filmy, které se zabývali tibetskou problematikou, poté však na pódium vystoupal charizmatický mnich.
![Infobox](http://cdn.xsd.cz/resize/bb2d1212cf593bada243140f93303d05_resize=576,432_.jpg?hash=0b0dbc941afdb16361c78d94a496fa61)
Infobox
Čtěte více o Dalajlamovi a Tibetu
- Dalajlama: Úctu nekoupíte v supermarketu
- Dalajlama: Chci navštívit Čínu
- Dalajlama má svojí internetovou stránku
- Dalajlama: Tibet má k autonomii daleko
- Čína přirovnala dalajlámu k Hamasu
- Speciál: Forum 2000 v Praze
- Hlavní téma Fora: Zabitá ruská novinářka
- Tibetská válka lámů: 11 let beze stopy
- Čína říká váhavé ano náboženství
- Tibeťané volili členy exilové vlády
"Vždy když hovořím k lidem v potemělém sále, připadám si, jako bych mluvil s duchy," zavtipkoval dalajlama, načež si vymohl rozsvícení světel v hledišti.
Dalajlama mluvil převážně o soucitu a negativních emocích. "Útok na New York 11. září provedli lidé na vysoké intelektuální úrovni s použitím špičkové technologie. To je důkaz, že pokud je i inteligentní osoba vedena negativními emocemi jako nenávist nebo zášť, může způsobit spousty škody a utrpení."
"Negativní emoce nelze vypnout. Nemáme v mozku tlačítko on/off abychom to mohli udělat. Je nutné cvičit svou mysl," říká dalajlama.
Pošesté v Praze
Nejznámější buddhistický mnich a vlivný světový myslitel přijel poprvé do Prahy soukromě v roce 1990, poté znovu v letech 1997, 2000, 2002 a naposledy před třemi lety. Včera vystoupil na mezináboženském dialogu v paláce Žofín.
"Když se zamyslíte nad buddhismem, tak v něm zaznívá spousta protichůdných názorů. Není to proto, že by Buddha byl zmatený - chraň bůh - nebo že by chtěl vnést zmatek mezi své následovníky. Ale proto, že se snažil vždy člověku vyložit něco ze sebe, předat to svým rozumem a citem," řekl včera na konferenci dalajlama.
"Proto různí lidé vnímali různě jeho výklad. A tak to může být i se světovými náboženstvími. Nemusí být různé, jen každé z nich interpretuje něco jineho.
Tajný únik z Tibetu
Duchovní vůdce Tibetu musel vlast opustit v roce 1959 po neúspěšném povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě.
Hlava tibetských lamaistů a oficiální představitel tibetské exilové vlády žije od té doby v Indii, odkud zahájil boj za zachování historického a kulturního dědictví tibetského lidu. Sám o sobě však říká: "Jsem prostý buddhistický mnich. Nic více, nic méně."
Rád by se jednou do své okupované vlasti vysoko v horách vrátil. Čína mu to však prozatím nechce dovolit. Tibetská exilová vláda však není mezinárodně uznávána. "Tibet není jako Kuvajt. Kuvajt má ropu."
Oceán moudrosti
Čtrnáctý dalajlama důsledně prosazuje nenásilné prostředky založené na toleranci a vzájemném respektu. V roce 1989 získal Nobelovu cenu za mír, jeho exilová vláda však nezískala oficiální mezinárodní uznání.
Dalajlamovo jméno znamená v překladu "oceán moudrosti". A je to poměrně přesný název. Napsal desítky knih a článků, je expertem na buddhistickou nauku a na jeho přednášky chodí tisíce lidí.
Budoucnost jeho další reinkarnace je však nejistá. Čínská vláda má totiž právo jmenovat nové reinkarnace v Tibetu. To způsobilo například problémy s určením jiného vysokého duchovního - Pančenlamy. Jeden se proto vyskytuje v Indii a druhý je Čínou určený v Tibetu.
Současný dalajlama uvedl, že jeho další reinkarnace se nikdy nenarodí uvnitř Čínou okupovaného území. Objevily se dohady, že už se další dalajlama nemusí vůbec rozpoznat - či zrodit. "Osobně si myslím, že institut dalajlamy už splnil svůj účel," napsal nynější dalajlama.
Čína je na Západě terčem kritiky za nedodržování lidských práv, ničení tibetské kultury hlavně v 70. letech a zaplavování oblasti čínskými přistěhovalci. Brání se tvrzením, že nyní prosperující Tibet byl odnepaměti její součástí.