Speciál: Forum 2000 v Praze

Roman Staněk
18. 10. 2006 0:00
Praha - Až do úterý budou v Praze hledat světové osobnosti odpovědi na nejžhavější otázky naší doby. Probíhá totiž konference Forum 2000.

PŘEČTĚTE SI:

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

00:00| 20.10.2006

Proč byli Poláci i Maďaři v ulicích, zatímco Češi sedí doma? A jak se může bezvládí projevit u voleb? Politolog Rupnik pro Aktuálně.cz. 

 

 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

00:00| 18.10.2006

Zdá se, že oproti své první pražské návštěvě tibetský duchovní vůdce nezestárl. Na to, jak nepodlehnout stáří a nemocem, má recept. 

 

 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

00:00| 12.10.2006

Evropané by neměli soudit dvě miliardy muslimů na základě akcí malé, extremistické skupiny, říká exkluzivně pro Aktuálně.cz jordánský princ.

 

 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

00:00| 11.10.2006

Není "star" v tom pravém slova smyslu. A přesto dalajlama, duchovní vůdce Tibetu, vyprodal během mžiku svou přednášku.

 

 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

00:00| 11.10.2006

Bojovník s nacismem, antisemitismem a jakýmkoliv totalitarismem Elie Wiesel nejprve účast na Fóru 2000 kvůli zaneprázdnění odřekl, na poslední chvíli přece jen přijel.

 

Václav Havel a Dalajláma na letošním Fóru 2000.
Václav Havel a Dalajláma na letošním Fóru 2000. | Foto: Ondřej Besperát

16:43| 10.10.2006

Víra činí lidi lepšími. Je však také příčinou střetů, utrpení a krveprolití, řekl v Praze nejvyšší tibetský duchovní vůdce a host Fóra 2000 dalajlama..

 

 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

00:00 | 10.10.2006

Včera začaly první rozpravy mezi předními světovými osobnostmi, které se sešly v Praze na konferenci Forum 2000. Hlavní témata pondělního dne častokrát přebila vzpomínka na v sobotu zavražděnou ruskou novinářku Annu Politkovskou.

 

Foto: Ondřej Besperát

00:00 | 10.10.2006

Svět přirovnává k Chicagu z počátku 20.století, které trápily války gangů. Říká: "Bojme se Ruska a islamistů!" Myslitel André Glucksmann.

 

 

Alexander Milinkevič na demonstraci 20. dubna: proti Černobylu a proti Lukašenkovi
Alexander Milinkevič na demonstraci 20. dubna: proti Černobylu a proti Lukašenkovi | Foto: Reuters

01:00| 09.10.2006

Bojoval proti Lukašenkovi, byl uvězněn. Podporuje ho EU, byl nominován na Sacharovovu cenu. Dnes odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz - Běloruský opoziční politik Aljaksandr Milinkevič.

 

 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

01:00 | 09.10.2006

V neděli večer v prostorách Pražské křižovatky začal jubilejní 10. ročník konference Forum 2000.

 

 

Foto: Aktuálně.cz

12:00 | 26.9.2006

Na začátku října dorazí do Prahy desítky významných osobnosti současného světa, mezi kterými nebude chybět například nejvyšší duchovní vůdce Tibetu, čtrnáctý.

 

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 59 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy