Hlavní téma Fora: Zabitá ruská novinářka

Roman Staněk
10. 10. 2006 0:00
Praha - Měli bychom ruským vůdcům jasně sdělit, že už opravdu neexistuje Sovětský svaz, řekl na konferenci Forum 2000 Václav Havel.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hlavní témata pondělního dne častokrát přebila vzpomínka na v sobotu zavražděnou ruskou novinářku Annu Politkovskou.(Více o její smrti ZDE)

Francouzský filozof André Glucksman na zahájení panelu věnovaném lidským právům řekl, že Anna Politkovská "nebyla ani trochu idealistka. Snažila se přinášet léky na problémy. Uměla se podívat také na rub problému."

"Je nemožné říkat pravdu v Rusku," dodává Glucksman. "Lidé, kteří tam brání lidská práva, jsou velmi osamoceni."

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Minuta ticha za Politkovskou

Ruský liberální politik Grigorij Javlinskij v souvislosti s dnešním pohřbem novinářky navrhl vzdát holt její památce minutou ticha. To se také stalo.

"Chtěl jsem zde mluvit o tom, co se děje v Rusku, ale po tom, co se stalo, už vlastně nemusím. Žijeme v autoritářském, zkorumpovaném systému," řekl ruský politik a dodal, že začala nová fáze: "Dochází k vraždění politických oponentů v centru Moskvy za bílého dne."

Vůdce běloruské opozice Aljaksandr Milinkevič, který se panelu také zůčastnil, si našel čas a zodpověděl několik dotazů čtenářů online deníku Aktualně.cz. (Rozhovor si můžete přečíst ZDE)

Profesor Farhad Kazemi zase hovořil o nerovnosti žen a mužů v islámském světě. "Svědectví ženy má poloviční váhu než svědectví muže. I kdyby svědčily dva miliony žen, svědectví nebude platné, pokud se nenajde alespoň jeden mužský svědek."

Václav Havel a André Glucksmann na závěru pracovní části desáté konference Fórum 2000.
Václav Havel a André Glucksmann na závěru pracovní části desáté konference Fórum 2000. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Solidarita

Tečku za pondělním programem udělal bývalý český prezident Václav Havel, který je zahraničními médii považován za jednoho z největších světových intelektuálů.

"Chceme přátelství s Ruskem, ale k přátelství patří otevřenost. Měli bychom ruským vůdcům jasně sdělit, že už opravdu neexistuje Sovětský svaz," uvedl Havel v reakci na vraždu novinářky.

"Nelze vydírat Gruzii, nelze v Čečně udržovat genocidní stav a nelze vykořisťovat Ukrajinu," uvedl prezident a mimojiné připoměl, že by svět měl dát najevo solidaritu s disidenty v Bělorusku, na Kubě nebo v Myanmaru.

"Byla zde připomínána Severní Korea. I tam existují disidenti a bojovníci za lidská práva. Mají to sice mnohem těžší než v jiných zemích, ale přesto jsou."

Koncert v kostele Šimona a Judy uzavřel program prvního dne Fóra 2000. Hudebníci hráli pouze na mistrovské nástroje vyrobené Stradivarim.
Koncert v kostele Šimona a Judy uzavřel program prvního dne Fóra 2000. Hudebníci hráli pouze na mistrovské nástroje vyrobené Stradivarim. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hrátky s nebezpečnými vynálezy

V reakci na uskutečnění jaderného testu komunistickým severokorejským režimem Havel upozornil že "jsou země, které si zahrávají s nebezpečnými vynálezy. Jak jsou lepší a lepší a technicky dokonalejší, existuje větší nebezpečí, že jej někdo zneužije."

Dnes konference od deseti hodin pokračuje mezináboženským dialogem, kterého se zůčastní Jeho Svatost tibetský Dalajlama. Ten dorazil do Prahy už včera, odpoledne se sešel se svým dlouholetým přítelem Václavem Havlem a informoval jej o současné situaci v Tibetu.

Havel uvedl, že podle Dalajlámy je tibeťanům stále upíráno právo na jejich identitu, jazyk i kulturu.

 

Právě se děje

Další zprávy