Rangún/Bangkok - Počty obětí a pohřešovaných, které si o víkendu vyžádal tropický cyklon Nargis v Barmě, se zvyšují, jak tamní vojenská junta postupně uvolňuje informace.
Ministr zahraničí sousedního Thajska po setkání s barmským velvyslancem uvedl, že přírodní katastrofě padlo za oběť 15 tisíc lidí. Dalších 30 tisíc se pohřešuje.
Barmský velvyslanec podle agentury Reuters odmítl novinářům tato čísla potvrdit nebo vyvrátit.
Na 10 tisíc lidí zahynulo jen v jednom městě, Bogalay, oznámil v úterý barmský ministr zahraničí Nyan Win. Počet obětí se bude zřejmě dále zvyšovat, až se záchranáři dostanou do odlehlejších oblastí.
Barmská státní televize nejprve vyčíslovala oběti přírodní pohromy v řádu několika set, v pondělí dopoledne už však mluvila o čtyřech tisících.
Stav nouze odvolán
Bouře, doprovázená vichrem o rychlosti 190 kilometrů v hodině a přívalovými dešti, se prohnala nad územím pěti administrativních celků, kde žije cekem 24 milionů lidí, tedy rovná polovina obyvatelstva země.
Stav nouze, který tam byl v neděli vyhlášen, dnes úřady odvolaly. V platnosti jej ponechaly jen v nejhůře postižených oblastech dvou administrativních celků - Iravádí a Rangúnu.
Čtěte také: Statisíce Barmánců jsou po cyklonu bez přístřeší
O střechu nad hlavou a zdroj pitné vody přišly podle humanitárních pracovníků OSN statisíce lidí - přesný počet se zatím nepodařilo zjistit - a kritická situace nadále panuje i v největším barmském městě Rangúnu.
"Úklidové práce sotva začaly a potrvají dlouho. Rozsah škod ve městě je ohromný," řekl v Rangúnu nejmenovaný západní diplomat agentuře Reuters.
Infobox
Nejhorší tropické bouře posledních let
Cyklón Sidr, 2007, Bangladéš - přes 3000 obětí
Hurikán Katrina, 2005, USA - 1836 mrtvých
Cyklón Orisa, 1999, sever Indie, - nejméně 10 000 mrtvých
Hurikán Mitch, 1998, Střední Amerika - nejméně 11 000 mrtvých
Tajfun Thelma, 1991, Filipíny - 6 000 mrtvých
Bangladéšský cyklón, 1991 - okolo 138 000 mrtvých
Cyklón Bhola, 1970, Bangladéš - nejméně 300 000 mrtvých
Zdroj: BBC
Mezinárodní letiště už sice znovu zahájilo provoz, stále ale není jasné, kdy se podaří obnovit dodávky elektřiny. Většina obchodů už také vyprodala baterie i svíčky.
Humanitární organizace působící v oblasti jsou připraveny zahájit okamžitou distribuci oblečení, hygienických potřeb a tabletek na čištění vody. Podle nových pravidel, která byla přijata loni, však jejich působení musí probíhat v přísné koordinaci s místními úřady. To může věci výrazně zkomplikovat a zpomalit.
Pomoc zemi už slíbila také Česká republika. Ministerstvo zahraničí hodlá prostřednictvím Červeného kříže uvolnit 2,5 milionu korun.
Referendum bude
Přesto jsou generálové odhodláni uspořádat v sobotu plánované všelidové hlasování o nové ústavě.
Jen ve čtyřiceti nejhůře postižených obcích v okolí Rangúnu a sedmi dalších v deltě Iravádí bylo datum plebiscitu o dva týdny odloženo.
Přesto není jasné, jak chce junta za této situace zajistit hladký průběh hlasování. Představitelé Národní ligy pro demokracii (NLD), hlavní opoziční síly v zemi, novou ústavu odmítají a tvrdí, že armáda si chce jejím prostřednictvím i do budoucna udržet rozhodující slovo v zemi.
Čtěte také: Nová ústava pro Barmu? Pořád stejná písnička
Pochybnosti nad procesem přípravy nové ústavy, z něhož byla NLD vyloučena, vyjádřilo i mezinárodní společenství. Rezervovaně se staví i k nadcházejícímu referendu, k němuž barmští generálové nepřipustí zahraniční pozorovatele.
Americký prezident George Bush plebiscit už předem odepsal. Hlasování podle něj nebude ani svobodné, ani věrohodné.
Za pravdu mu dávají zprávy, které z Barmy přicházejí. Státní zaměstnanci údajně dostávají od svých nadřízených ultimatum: buď budou hlasovat pro ústavu, nebo ztratí práci.
"Dokonce nám řekli, ať se postaráme o to, aby všichni naši příbuzní hlasovali pro. Za celých dvacet let ve státní službě jsem si nepřipadal poníženější," svěřil se zpravodaji agentury Reuters státní zaměstnanec v hlavním městě Naypidaw, který si přál zůstat v anonymitě.