Paříž - Výsledky posledních průzkumů před nedělními prezidentskými volbami ve Francii potvrzují minimální rozdíly mezi čtyřmi hlavními kandidáty.
Podle informace agentury AFP je rozdíl mezi prvním a posledním z favorizované čtveřice jen kolem pěti procent.
Centrista Emmanuel Macron by měl podle francouzské agentury získat podle souhrnu různých v pátek zveřejněných průzkumů 23 až 24,5 procenta hlasů. Druhá Marine Le Penová 22 až 23 procent a třetí pravicový kandidát François Fillon 19 až 21 procent.
Na čtvrtém místě je reprezentant levice Jean-Luc Mélenchon s podporou 18 až 19,5 procenta hlasů.
Předpovědi volebních výsledků podle AFP komplikují nejen těsné výsledky průzkumů veřejného mínění. Velkou otázkou je i volební účast a vysoké procento nerozhodnutých voličů.
Podle čtvrtečního šetření agentury Odoxa si svého favorita stále nevybralo 30 procent Francouzů, přičemž ještě před měsícem byl tento údaj o 13 procent vyšší.
Volební účast se tak podle serveru francetvinfo.fr odhaduje na 78,5 procenta, což by byl pro Francii výsledek lehce podprůměrný.
Teroristická hrozba
Další neznámou je vliv čtvrtečního teroristického útoku v Paříži a jím přerušeného společného vystoupení všech jedenácti kandidátů na stanici France 2.
Světová média spekulovala, že další násilnosti ve francouzských ulicích mohou pomoci pravicovým kandidátům, zejména pak nacionalistce Marine Le Penové.
Páteční průzkumy - poslední, které mohly být publikovány před zákazem trvajícím do neděle večer - ale žádný výrazný posun nezaznamenaly.
Analytici tak nedokážou odhadnout, kdo se nakonec o prezidentský úřad utká ve druhém kole naplánovaném na 7. května.
V prvním kole budou moci Francouzi vybírat z celkem jedenácti kandidátů. Předvolební kampaň skončila v pátek v noci a dnes už politici nesmějí veřejně vystupovat.
Volební místnosti budou v neděli otevřeny od osmi hodin ráno a uzavřou se na většině území v sedm hodin večer, tedy o hodinu později než při předcházejících prezidentských volbách.
V některých velkých městech se bude hlasovat až do osmé večerní.
Manévry ve volebních místnostech
Volby doprovodí přísná bezpečnostní opatření. Opatrnost zvyšují události z týdne, kdy nejprve policisté v Marseille zadrželi dva muže, kteří chystali útok právě během voleb.
V bytě jednoho z nich našla policie zbraně a výbušniny. Ve čtvrtek zase došlo k útoku na pařížské třídě Champs-Elysées, když tu na skupinu policistů začal pálit atentátník. Jednoho policistu zabil a dva další vážně zranil.
Na pokud možno klidný průběh voleb v 67 000 volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 000 policistů a 7000 vojáků.
Podle úřadů budou během voleb na bezpečnostně rizikovějších místech členové volebních komisí vybavení mobilními kontakty na nejbližší policejní oddělení, aby mohli v případě komplikací přivolat okamžitou pomoc tam, kde zrovna členové ozbrojených složek nebudou.
Stejně jako v obchodních centrech či v jiných uzavřených prostorech s vysokou koncentrací lidí se voličům nedoporučuje sebou nosit baťohy nebo tašky. V opačném případě se musejí podrobovat kontrole jejich obsahu od pověřeného civilního úředníka.
V supermarketech a na školách dozor provádějí členové soukromých bezpečnostních agentur. Různě jsou přítomné i policejní a vojenské hlídky vybavené automatickými puškami.
Stejná opatření nejsou nicméně zavedena například v pařížském metru s jeho kilometry chodeb, kde je také velké množství lidí. Pouze průběžně z amplionů zní upozornění, aby si lidé ověřovali, že někde nezapomněli kufr či baťoh.