Kdo střílel v Paříži? Francouzská média ukazují na 39letého recidivistu, který nenáviděl policisty

Simone Radačičová Zahraničí Simone Radačičová, Zahraničí
21. 4. 2017 11:37
Krátce po půl deváté večer na skupinu hlídkujících policistů na pařížské třídě Champs-Elysées začal pálit atentátník. Jednoho zabil a dva další vážně zranil. Jiní policisté palbu opětovali a zneškodnili ho. Přestože policie zatím k identitě útočníka mlčí, francouzská média už stačila jeho tvář odhalit. Podle zatím nepotvrzených informací za útokem stojí devětatřicetiletý Francouz Karim Cheurfi, který podle tisku “nenávidí policisty”. Policie prý Cheurfiho krátce zadržela ke konci letošního února. Tehdy se podle médií pokusil sehnat zbraně, aby mohl “zabíjet policisty”.
Policisté zasahují v domě na předměstí Chelles, kde podle médií žil útočník ze Champs-Elysées.
Policisté zasahují v domě na předměstí Chelles, kde podle médií žil útočník ze Champs-Elysées. | Foto: Reuters

Paříž - Už v mládí byl Francouz Karim Cheurfi považovaný za recidivistu. Podle médií už před dvěma měsíci říkal, že chce "zabíjet policisty".

Teď jeho jméno skloňuje řada francouzských médií v souvislosti s útokem na pařížské třídě Champs-Elysées. Ve čtvrtek tu na skupinu policistů začal pálit atentátník. Jednoho policistu zabil a dva další vážně zranil.

Jejich kolegové ale palbu opětovali a muže zneškodnili.

"Identitu útočníka známe a prověřujeme ji," uvedl po útoku francouzský prokurátor Francois Molins. Ten ale odmítl jméno prozradit, protože policie stále ještě prověřuje, zda neměl komplice.

V pátek ráno vzala do vazby tři osoby z atentátníkova blízkého okolí.

Už v mládí se zapletl do zločinu

Přestože policie k identitě útočníka mlčí, francouzská média už stačila jeho tvář odhalit. Podle zatím nepotvrzených informací za útokem stojí devětatřicetiletý Karim Cheurfi, který prý "nenávidí policisty".

Také byl vyšetřován kvůli své radikalizaci, informovala agentura AFP.

Cheurfi, který vyrostl na pařížském předměstí, v minulosti několikrát skončil v hledáčku francouzských bezpečnostních složek. Už v mládí byl považován za recidivistu, který se zapletl do několika menších zločinů.

Když mu bylo 23 let, ukradl auto a naboural s ním do vozidla, ve kterém jel policejní kadet a jeho bratr. Z místa nehody se pokusil ujet, bratři ho ale začali pronásledovat.

Cheurfi proti nim obrátil pistoli a začal střílet, oba při tom zranil. Krátce poté ho zadržela policie.

Jen dva dny poté Cheurfi opět napadl policistu. Ve vazbě se mu podařilo sebrat jednomu ze strážníků zbraň a vážně ho postřelit. Strážníkovi se ale přesto podařilo zalarmovat své kolegy.

Jen v rozmezí pár dnů se tak muž pokusil zabít hned tři lidi.

Propuštěn pro nedostatek důkazů

V roce 2003 soud Cheurfimu uložil celkem 20 let za tři pokusy o vraždu. O dva roky později mu trest zmírnil na 15 let.

Francouz ve čtvrtek večer zabil na pařížské třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku policistu a další dva zranil, než byl sám zastřelen.
0:52
Francouz ve čtvrtek večer zabil na pařížské třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku policistu a další dva zranil, než byl sám zastřelen. | Video: Reuters, Asociated Press

Jak popisují francouzská média, v této době měl Cheurfi mimořádně násilný profil. Nepatřil ale ještě mezi islámské radikály. Je tak možné, že se zradikalizoval až ve francouzském vězení. Ta jsou přitom často považována za hlavní líheň islamistických radikálů.

Po předčasném propuštění se Cheurfi živil jako prodavač oblečení. Podle jeho sousedů z městečka Chelles na východ od Paříže neměl moc přátel. Často byl zavřený ve svém bytě a pil. V mešitě ho prý nikdy neviděli.

Podle francouzského serveru Libération policie Cheurfiho krátce zadržela i ke konci letošního února. Tehdy se údajně pokusil sehnat si zbraně, aby prý mohl "zabíjet policisty". Vyšetřovatelé ho ale propustili pro nedostatek důkazů.

Je to opravdu on?

K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Ta uvedla, že atentát provedl její "bojovník Abu Jussef", známý pod přezdívkou Belgičan.

Tím islamisté vyvolali zmatek ohledně identity atentátníka. U Islámského státu je běžné, že zahraniční stoupenci přijímají nové jméno. Otázky ale vzbuzuje jeho přezdívka. Francouzští vyšetřovatelé totiž potvrdili, že za útokem stojí Francouz, a ne Belgičan.

Policisté ale zároveň pátrají po druhém podezřelém v souvislosti s útokem. Nic konkrétního zatím neuvedli, nicméně podle listu Le Parisien jde o 35letého Belgičana.

Vítězství nacionalistky Marine Le Penové by bylo pro Evropu nebezpečné, říká ředitel francouzského deníku Le Monde Jerome Fenoglio | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy