Informace o tom, že virus ve skutečnosti unikl z laboratoře, se začaly objevovat hned zpočátku pandemie. Tehdy jim ale většina odborníků příliš nevěřila. Nicméně už v roce 2021 americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na základě vlastních tajných informací vyhodnotil, že se nemoc nezačala šířit ze zvířat na lidi, ale spíše unikla z čínské laboratoře. Veřejně o tom ale FBI nemluvila.
Nyní tuto hypotézu podpořily i další úřady, například ministerstvo energetiky, které nezávisle došlo ke stejnému závěru. Přestože o zjištění není stoprocentně přesvědčeno, své informace poskytlo Bílému domu i klíčovým členům Kongresu, informuje deník Wall Street Journal.
O tom, že FBI už delší dobu věří teorii o úniku viru z čínské laboratoře, nyní promluvil na televizní stanici Fox News ředitel Christopher Wray. "FBI již před delší dobou vyhodnotila, že původcem pandemie je s největší pravděpodobností potenciální incident v laboratoři ve Wu-chanu," řekl a dodal, že vychází z výzkumu, který provedli analytici FBI, včetně vědců. "Naše práce s tím spojená pokračuje."
Chris Wray on Fox News: "The FBI has for quite some time now assessed that the origins of the pandemic are most likely a potential lab incident in Wuhan ... [it] killed millions of Americans and that's precisely what that capability was designed for." pic.twitter.com/Z383qTg3DG
— Aaron Rupar (@atrupar) March 1, 2023
Čtyři další americká ministerstva jsou však přesvědčena, že se nemoc začala šířit přirozenou cestou, tedy přenosem ze zvířat na člověka, jako tomu bylo v minulosti u jiných nových nákaz. "Ve zpravodajské komunitě panují různé názory," řekl stanici CNN Jake Sullivan, prezidentův poradce pro národní bezpečnost. Detaily ale odmítl potvrdit.
"Některé složky zpravodajské komunity dospěly k závěrům na jedné straně, některé na straně druhé. Řada z nich řekla, že prostě nemají dostatek informací na to, aby si byli jisti," dodal.
Vědci upozorňují na nejasné důkazy
Mezi jedněmi z prvních vážně nakažených byli i tři vědci, kteří v laboratořích ve Wu-chanu pracovali, a dodnes se na místě nenašla žádná infikovaná zvířata, jež mohla nemoc přenést na člověka. To vše podporuje teorii o úniku viru. Zároveň ale závěry všech amerických úřadů vyvracejí, že by se jednalo o biologickou zbraň nebo cílený útok.
Nové dokumenty také ukazují, že odborníci stále objasňují, jak se nemoc začala šířit. Americký prezident Joe Biden opakovaně žádal rozvědku, aby o původu nemoci zjistila co nejvíce. "Prezident Biden výslovně požádal o zapojení národních laboratoří, které provozuje ministerstvo energetiky, protože chce využít všechny nástroje k tomu, aby zjistil, co se stalo," řekl Sullivan.
I vědecká komunita je podobně jako americké úřady rozdělená. "I když věřím, že teorie úniku z laboratoře je reálně možná, ráda bych zdůraznila, že hodnocení (ministerstva energetiky) má 'nízkou míru jistoty' a jeho závěr nezměnil názor žádné z ostatních agentur," řekla britskému listu The Guardian Filippa Lentzosová, přednášející o vědě a mezinárodní bezpečnosti na King's College v Londýně.
Další odborníci zase poukazují na to, že dokumenty, ze kterých závěry americké FBI vycházejí, jsou tajné, a tak je nemohou přezkoumat nezávislí odborníci. Což bývá běžné u akademických studií.
"Dvě předchozí studie - z nichž u jedné jsem byla spoluautorkou - na základě mnoha důkazů jasně prokázaly, že koronavirus se v lidské populaci projevil nejméně dvakrát během přibližně dvoutýdenního období na trhu Chua-nan nebo v místech bezprostředně nad ním, a to v souvislosti s obchodem s živými zvířaty," uvedla Angie Rasmussenová, profesorka z kanadské Saskatchewanské univerzity.
Napětí mezi Američany a Čínou
Čína prošetření celé záležitosti od počátku brání. Tvrzení, že virus mohl uniknout z tamní laboratoře, Peking opakovaně označil za lež a i komise Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla, že je to vysoce nepravděpodobné. Čína ale nezávislé vědce z delegace WHO pustila do laboratoří jen na velmi omezený čas, připomíná deník New York Times.
Nová tvrzení Spojených států navíc přicházejí v době, kdy jsou vztahy mezi oběma zeměmi napjaté poté, co Američané ze svého vzdušného prostoru sestřelili čínský špionážní balón. Téma se tak řeší i na politické úrovni v Kongresu.
Během pandemie koronaviru celosvětově umřely miliony lidí. V Česku si nemoc vyžádala přes 42 tisíc životů. V samotné Číně po loňském rozvolnění restrikcí zemřel podle odhadů asi milion a půl lidí.