Čína ustupuje demonstrantům a zmírňuje covidová omezení. Týká se to i MHD v Pekingu

ČTK ČTK
5. 12. 2022 10:47
Čína částečně zmírňuje přísná protikoronavirová opatření. Lidé v Pekingu a nejméně dalších 16 velkých městech mohou od pondělka do městské hromadné dopravy, aniž by k tomu potřebovali test, který není starší než 48 hodin. Agentura AP nicméně podotýká, že úřady stále ještě nedaly veřejnosti najevo, kdy by mohla skončit takzvaná politika nulového covidu.
Zdravotník v ochranném obleku v Šanghaji.
Zdravotník v ochranném obleku v Šanghaji. | Foto: Reuters

Velká průmyslová centra jako Kuang-čou znovu otevřela trhy a firmy a zrušila většinu omezení pohybu, nicméně ve čtvrtích, kde se případy koronavirové infekce stále objevují, restrikce zůstávají v platnosti. Nejmenovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že firma Foxconn očekává, že ještě tento měsíc nebo začátkem příštího plně obnoví výrobu ve své továrně v Čeng-čou, která je největším výrobcem iPhonů na světě.

Uvolňování ale s sebou přináší i zmatky, protože třeba v Pekingu lidé sice mohou do MHD bez testu, ke vstupu do kancelářských budov ho ale stále potřebují.

Vláda v Pekingu minulý týden oznámila, že plánuje proti covidu-19 proočkovat sedmdesátníky a osmdesátníky, což je podmínkou pro ukončení politiky "nulového covidu", kvůli které se nedostanou do Číny skoro žádní lidé ze zahraničí a která narušuje výrobu v samotné Číně i globální obchod. Odborníci na veřejné zdravotnictví i ekonomové upozorňují, že Pekingu se dostatečné proočkovanosti podaří dosáhnout nejdříve v polovině příštího roku nebo až v roce 2024. Musí zároveň připravit nemocnice na to, aby se případně dokázaly vypořádat s přílivem nakažených.

Mění se také postoj úřadů ke covidu-19, vicepremiérka Sun Čchun-lan, která má boj s pandemií na starosti, minulý týden řekla, že nové varianty koronaviru jsou slabší.

Ačkoliv vlna protestů, která se v Číně zvedla koncem listopadu, opadá, frustrace lidí k politice nulového koronaviru může stále vést, poznamenává Reuters.

Ve středočínském Wu-chanu, kde se nový koronavirus před třemi lety objevil, lidé v sobotu probořili zátarasy, aby se dostali z průmyslového parku uzavřeného kvůli nákaze. V neděli ve městě protestovali studenti u jedné z univerzit proti strategii boje proti covidu-19. Požadovali více transparentnosti ze strany úřadů.

V neděli se protest proti čínské politice "nulového covidu" konal i ve Washingtonu nedaleko Bílého domu. Asi 200 lidí přišlo vyjádřit podporu demonstrantům v Číně, volali ale i po politických změnách v nejlidnatější zemi světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy