Británie se blíží k brexitu, nejistota ale pokračuje. Přečtěte si, co bude dál

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 1. 2020 12:31
Doba, kdy se každé hlasování o brexitu v britském parlamentu měnilo v malé drama, skončila. Po prosincových volbách si konzervativní premiér Boris Johnson zajistil v Dolní sněmovně pohodlnou většinu a zákony potřebné k dokončení britského odchodu z EU projdou bez problémů. Co se ale přesně stane 31. ledna, kdy má k brexitu dojít?
Brexit, ilustrační foto.
Brexit, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Co dělí Spojené království od brexitu?

Chybí schválení takzvaného zákona o odchodové dohodě v britském parlamentu. Poslanci o něm budou ve čtvrtek hlasovat, pak poputuje ještě do horní komory, Sněmovny lordů. "Zelenou" musí dát brexitu na konci ledna také poslanci Evropského parlamentu.

Poté co Boris Johnson v polovině loňského prosince vyhrál volby a získal v parlamentu absolutní většinu, jsou tato hlasování v podstatě formalitou. V první fázi schvalování ještě před Vánoci zákon prošel poměrem 358 hlasů pro a 234 proti.

Ve čtvrtek se také očekává, že řadu pozměňovacích návrhů podaných opozicí poslanci zamítnou. Jediný, který má šanci na úspěch, je nápad z řad konzervativních zastánců brexitu. A sice aby se poslední lednový večer na oslavu rozezněl zvon Big Ben na věži parlamentu v Londýně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy