Expremiér Tony Blair radí labouristům: Corbyna nahraďte a potlačte radikální levici

ČTK ČTK
18. 12. 2019 13:28
Bývalý britský premiér Tony Blair vyzval umírněné labouristy, aby převzali moc ve straně, kterou podle něj stále ovládá radikálně levicové křídlo kolem Jeremyho Corbyna. Labouristé minulý týden utrpěli porážku v předčasných parlamentních volbách, když získali o 163 křesel méně než vítězní konzervativci premiéra Borise Johnsona.
Bývalý britský premiér Tony Blair.
Bývalý britský premiér Tony Blair. | Foto: Reuters

"Poté, co ji ovládla krajní levice, se z Labouristické strany stalo oslavované protestní hnutí s prvky kultu, naprosto neschopné být důvěryhodnou vládou," řekl ve středu Blair, který byl ministerským předsedou v letech 1997 až 2007. Od roku 1994 posouval Labouristickou stranu více do středu a podařilo se mu vyhrát troje parlamentní volby v řadě.

Po porážce ve čtvrtečních volbách, která byla pro labouristy nejhorší od roku 1935, Corbyn oznámil, že do příštích voleb již stranu nepovede. Na funkci lídra ale zatím nerezignoval. Podle britských médií by mohl být jeho nástupce znám v březnu.

Kvůli oslabení Labouristické strany pod Corbynovým vedením je podle Blaira dost dobře možné, že Británii čeká dekáda pod vedením konzervativců. Pokud hlavní opoziční strana neprojde obnovou, hrozí jí podle bývalého premiéra, že nebude schopna konzervativcům vážně konkurovat a v tom případě "bude nahrazena".

Corbynovy myšlenky "kvazirevolučního socialismu" podle Blaira voliče nezaujaly. Podle něj šlo spíše o "hněvivý výkřik" namířený proti systému než o vládní program. Corbyn před volbami sliboval mimo jiné vysoké státní výdaje, zdanění bohatých či znárodňování.

Podle Blaira se voličům nelíbil ani nerozhodný postoj labouristů pod Corbynovým vedením v otázce brexitu. "Vydali jsme se cestou téměř komické nerozhodnosti," míní Blair. Podle něj se tak labouristům odcizili příznivci i odpůrci odchodu Británie z Evropské unie.

Video: Johnson je schopný a bezohledný politik, Corbyn neměl šanci ho porazit, říká Žantovský

Každý, kdo měl příležitost vidět Johnsona pracovat, zjistil, že není bezradný. Jsou to jen mimikry, říká bývalý velvyslanec ve Velké Británii. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy