Británie se blíží k brexitu, nejistota ale pokračuje. Přečtěte si, co bude dál

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 1. 2020 12:31
Doba, kdy se každé hlasování o brexitu v britském parlamentu měnilo v malé drama, skončila. Po prosincových volbách si konzervativní premiér Boris Johnson zajistil v Dolní sněmovně pohodlnou většinu a zákony potřebné k dokončení britského odchodu z EU projdou bez problémů. Co se ale přesně stane 31. ledna, kdy má k brexitu dojít?
Boris Johnson po volbách v prosinci 2019.
Boris Johnson po volbách v prosinci 2019. | Foto: Reuters

Stihne to Boris Johnson?

Podle expertů je 11 měsíců (od konce ledna do konce prosince) na dojednání tak komplikované mezinárodní smlouvy velice krátká doba, průměrně to trvá až několik let. Nejdříve si unie musí schválit mandát k vyjednávání, uzavřenou dohodu pak musí obě strany také ratifikovat. 

Zákon, který by měli ve čtvrtek britští poslanci schválit, zároveň nově zakazuje plánované přechodné období prodloužit. Podle expertů se tím Johnson možná pokouší zopakovat taktiku, která mu vyšla už v roce 2019: dostat pod tlak členy vlastní strany, aby přistoupili na podmínky přijatelné i pro EU.

Z pohledu unie odklad naopak možný je, Británie o něj ale musí požádat nejpozději do konce letošního června.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy