Británie se blíží k brexitu, nejistota ale pokračuje. Přečtěte si, co bude dál

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 1. 2020 12:31
Doba, kdy se každé hlasování o brexitu v britském parlamentu měnilo v malé drama, skončila. Po prosincových volbách si konzervativní premiér Boris Johnson zajistil v Dolní sněmovně pohodlnou většinu a zákony potřebné k dokončení britského odchodu z EU projdou bez problémů. Co se ale přesně stane 31. ledna, kdy má k brexitu dojít?
Nigel Farage v Evropském parlamentu.
Nigel Farage v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters

Kdy přestane být Velká Británie členem EU?

V pátek 31. ledna 2020 ve 23 hodin britského času (tedy o půlnoci středoevropského). Na první pohled ale zůstane i od února vše při starém, protože země bude ještě minimálně do konce letošního roku součástí celního prostoru a jednotného trhu EU. Pak by mělo skončit přechodné období, které si Britové vyžádali už dřív jako dobu nutnou k uzavření obchodní dohody s EU.

Spojené království nicméně už v únoru přijde o své zástupce v evropských institucích, a tedy i možnost podílet se na schvalování evropské legislativy, ačkoliv se jí bude muset ještě minimálně několik měsíců řídit. Mandát skončí předčasně i všem europoslancům a novou práci si bude muset hledat například šéf Strany pro brexit Nigel Farage (na snímku).

 

Právě se děje

Další zprávy