Clinton rozhodl o výhře Obamy. Tvrdí to i republikáni

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
6. 9. 2012 8:58
Bývalý prezident USA oficiálně nominoval Baracka Obamu na druhé funkční období
Barack Obama se objímá s Billem Clintonem po skončení jeho projevu na sjezdu demokratů
Barack Obama se objímá s Billem Clintonem po skončení jeho projevu na sjezdu demokratů | Foto: Reuters

Charlotte - V historii USA nevídanou věc zosnovala na svém sjezdu Demokratická strana prezidenta Baracka Obamy. K formálnímu úkonu nominace Obamy na druhé funkční období povolala prezidenta, který svůj poslední den v Bílém domě odkroutil už před dvanácti lety.

Podle všeho učinila nejlepší možnou volbu.

Bill Clinton v padesátiminutovém projevu předvedl tak efektivní obranu dosavadního Obamova působení v Bílém domě, že jí sám prezident nebyl dosud schopen. A podobně efektivně se pustil také do kritiky opozičních republikánů, kteří se v čele s jejich prezidentským kandidátem Mittem Romneym pokoušejí Obamu sesadit.

„Zamkněte dveře, zítra už nemusíte chodit," prohlásil v první reakci na Clintonův projev republikánský analytik CNN Alex Castellanos a narážel tak na fakt, že sám Obama má svůj nominační projev přednést až v noci na pátek.

„Toto byl pravděpodobně okamžik, který rozhodl o tom, že Obama bude znovu zvolen. Clinton zachránil Demokratickou stranu už jednou, když ji v 90. letech posunul od extrémně levicových pozic do politického středu, dnes večer to udělal znovu," okomentoval Castellanos Clintonův projev.

Clinton se vyhnul kritice Romneyho-byznysmena

Clinton učinil přesně to, co Obama potřeboval. Prezentoval letošní prezidentský souboj jako volbu mezi dvěma alternativami, tou, co nabízejí republikáni, a tou demokratickou. Odmítl tak, že by šlo o referendum o Obamově vládě.

Dokázal to však na rozdíl od Obamy, aniž by byť jednou zmínil kariéru Romneyho v investiční firmě Bain Capital. Právě na kritice jeho působení v ní postavil Obama a jeho stratégové poslední dva měsíce kampaně, do níž investovali desítky milionů dolarů.

Již před časem si za to vysloužil kritiku Clintona, který vyslovil obavu, že útokem na soukromý byznys nemá co získat a může naopak odradit středové voliče, které potřebuje ke znovuzvolení.

„Chci na prezidenta nominovat člověka, který je navenek bez nervů, ale uvnitř hoří pro Ameriku," popsal Obamu Clinton. „Jestli prodloužíte Obamovi smlouvu, pocítíte, jak se zlepší vaše životy," zaručil se Clinton za prezidenta slovy šéfa ve firmě.

Máme se lépe než před čtyřmi lety? Jasně!

Republikáni minulý týden vystavěli svůj sjezd kolem tvrzení, že Amerika se po čtyřech letech Obamovy vlády nemá lépe než před jeho nástupem do Bílého domu. Clinton se na tuto otázku, proslavenou Ronaldem Reaganem v roce 1980, rozhodl během projevu zareagovat a řekl, že odpovědí je jednoznačné Ano.

Pokusil se tak smazat rozpačitý dojem z výroků dalších Obamových stoupenců, kteří v posledních dnech nebyli schopni dát jasnou odpověď a někteří dokonce prohlásili, že USA na tom lépe nejsou.

„Říkám, že kdybych se ocitl v problémech a byl třeba obžalován, chtěl bych, aby to byl právě Clinton, kdo by měl na starosti mou obhajobu. Nikdo to neumí lépe, je nejtalentovanějším politikem s největším charismatem, jakého jsem potkal. Nikdo jiný neumí vystavět argumentaci tak efektivně jako on," prohlásil po Clintonově projevu Brit Hume, komentátor konzervativní stanice Fox News, která je jednoznačně nakloněna republikánům.

K chvále se připojil i muž, který režíroval kampaň posledního prezidentského kandidáta republikánů Johna McCaina. „Modlím se k Bohu, aby republikáni měli ve svých řadách někoho Clintonových schopností. Nemáme," přiznal Steve Schmidt.

Čtecí zařízení jako by neexistovalo

Clinton se ve své řeči značně odchýlil od předem připraveného textu.

Ačkoli měl původně hovořit pouhých dvacet minut, projev natáhl na více než dvojnásobnou délku. Takzvaný teleprompter, tedy zařízení, ze kterého američtí politici projevy čtou, se na dlouhé chvíle během Clintonova vystoupení musel zastavit, když Clinton prokládal předpřipravený text vlastními poznámkami.

Současný prezident Barack Obama se na sjezdové podium dostavil těsně poté, co Clinton domluvil. Oba muži, kteří měli během poslední prezidentské kampaně značně napjaté vztahy, se objali.

Spojenectví upekli na golfu

Obama Clintona podezíral, že ve snaze dosáhnout vítězství své ženy Hillary v demokratických primárkách se v roce 2008 uchýlil k zamíchání rasových otázek do kampaně. O skutečnou nápravu vztahů se Obama úspěšně pokusil až loni na podzim.

V čase, kdy jeho stratégové došli k závěru, že může mít skutečný problém s obhájením mandátu, přesvědčili Obamu, aby pozval Clintona na golfový green a zahrál si s ním. Právě při golfu se tak urodil plán na zapojení Clintona do snahy o Obamovo znovuzvolení.

Demokratický sjezd tak zažil paradox. Demokratický prezident, který na konci devadesátých let slavnostně prohlásil, že éra velké vlády v USA skončila, se pokusil zajistit opětovné zvolení prezidenta, který je ve Spojených státech spojován s návratem silnější role vlády do života Američanů.

Třetí funkční období Clintona?

Pevné pouto a zřejmý vliv na kampaň Obamy, který bude od této chvíle Clinton mít, má pro současného prezidenta jednu nevýhodu. Činí z Clintona neformálního lídra Demokratické strany, jímž by za normálních okolností měl být sám Obama.

Co to může znamenat pro případné další čtyři roky Obamovy vlády a co pro stále možnou prezidentskou kandidaturu Clintonovy ženy Hillary v roce 2016, lze v tuto chvíli jen spekulovat.

Demokratický nominační sjezd vyvrcholí ve čtvrtek večer projevy viceprezidenta Joe Bidena a prezidenta Baracka Obamy. Ten se měl původně odehrát na velkém fotbalovém stadionu pro 70 tisíc diváků. Organizátoři se ho nakonec rozhodli přesunout dovnitř do daleko menší haly. Oficiálním důvodem je špatná předpověď počasí, je však možná i varianta, že by se jim na stadionu nepodařilo obsadit všechna místa pro diváky.

Jak moc skutečně Clinton Obamovi svým sjezdovým projevem pomohl, ukážou až průzkumy veřejného mínění v příštích dnech. Ty současné ukazují, že souboj mezi Romneym a Obamou je naprosto vyrovnaný. Pokud by se ke konci týdne podařilo Obamovi dostat do vedení, které by bylo větší než standardní tříprocentní odchylka ve výsledcích průzkumů, mohl by sjezd považovat za úspěch.

 

Právě se děje

Další zprávy