Člen krajně pravicové skupiny přiznal, že útok na Kapitol byl plánovaným spiknutím

ČTK ČTK
23. 6. 2021 22:58
První ze členů krajně pravicové militaristické skupiny Oathkeepers obviněných v souvislosti s lednovými nepokoji v Kongresu se přiznal ke spiknutí a dalším trestným činům. Souhlasil rovněž s tím, že bude spolupracovat s vyšetřovateli. Žena ze státu Indiana se pak stala první obviněnou, kterou soudy kvůli nepokojům odsoudily, vyhnula se však vězení díky dohodě s prokuraturou.
Foto: Aktuálně.cz

Útok v lednu vedli příznivci někdejšího prezidenta Donalda Trumpa ve snaze zabránit potvrzení výhry jeho rivala Joea Bidena. Vývoj podle agentury AP nasvědčuje tomu, že masivní vyšetřování, v němž je dohromady stíháno téměř 500 lidí, začíná pomalu přinášet první výsledky.

Graydon Young byl obviněn spolu s dalšími 15 členy milice Oathkeepers z toho, že osnovali spiknutí za účelem narušení potvrzení Bidenova volebního vítězství v Kongresu. Tento případ je přitom považován ještě s několika dalšími za význačný, protože obvinění podle prokuratury plánovali útok na zákonodárný sbor dlouho dopředu, a nenechali se tak pouze strhnout rozvášněným davem v den demonstrace.

Young se přiznal ke spiknutí a k maření úkonu úřední osoby. Podle soudce mu hrozí asi pět až 6,5 roku vězení, prokuratura ale ještě může usilovat o nižší trest vzhledem k tomu, že se Young uvolil spolupracovat s vyšetřovateli. Soudci řekl, že je ochoten vypovídat před velkou porotou a nechat se vyslechnout policejními vyšetřovateli bez přítomnosti právníků.

Anně Morganové Lloydové z Indiany pak soud vyměřil tříletou podmínku, 150 hodin obecně prospěšných prací a pokutu ve výši 500 dolarů (10 600 korun) poté, co se přiznala k nepovolenému vstupu do Kapitolu. Její přiznání bylo součástí dohody s prokuraturou.

Lloydová se soudu omluvila za svou účast na nepokojích a prohlásila, že kdyby věděla, jaký směr shromáždění nabere, tak by do Washingtonu nepřijela. Podle jejího právníka na demonstraci přijela, jelikož si chtěla poslechnout Trumpův projev. Prokuratura neusilovala o její uvěznění vzhledem k tomu, že Lloydová se podle ní nezúčastnila žádných násilností ani ničení majetku, vniknutí do Kapitolu předem neplánovala a s nikým jej také nekoordinovala.

Násilnosti v Kapitolu stály život pět lidí a na několik hodin přerušily jednání obou komor Kongresu. Zákonodárci se však po zklidnění situace znovu sešli a poměrně rychle oficiálně stvrdili Bidenovo vítězství ve volbách. Násilnosti vyvolala Trumpova opakovaná a nepodložená tvrzení o volebních podvodech, která však smetly ze stolu soudy a za nepravdivá je označili rovněž státní i federální volební činitelé. Exprezident nicméně na svých lživých tvrzeních o "ukradených" volbách stále trvá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy