Podle Pavla není udržitelné, aby Čína nadále podporovala největší bezpečnostní výzvu současnosti tím, že poskytuje nástroje, které Moskva potřebuje k vybudování svých vojenských kapacit proti Ukrajině a jejímu lidu. Ukrajina se od února 2022 brání ozbrojené invazi sousedního Ruska, také stálého člena Rady bezpečnosti. Pro Rusko, které kvůli své agresi čelí ze strany západních zemí rozsáhlým hospodářským sankcím, se Čína stala klíčovým dodavatelem řady technologií. Peking uvádí, že je v konfliktu neutrální.
"Čína by se měla chovat podle role, o niž usiluje. Být důležitým světovým hráčem přináší nejen výhody, ale i velkou odpovědnost za světový mír a bezpečnost," zdůraznil dnes v New Yorku český prezident.
Pavel v projevu opět zmínil nutnost reformy Rady bezpečnosti. Je podle něj potřeba, aby byla účinnější, inkluzivnější, odpovědnější a lépe odrážela stávající realitu posílením hlasu nyní nedostatečně zastoupených regionů, zejména, ale nikoliv výlučně, z Afriky. Rada bezpečnosti má pět stálých a deset nestálých členů. Pro rozhodnutí o podstatných záležitostech je potřeba devět hlasů, včetně všech pěti stálých členů, kteří tak v praxi mohou uplatnit své právo veta.
"Bez strukturálních a procedurálních změn nevyhnutelně utrpí výkon a legitimita Rady," myslí si Pavel. Nutnost reformy byla podle něj odhalena právě tváří v tvář ruské válce proti Ukrajině. "Členství v Radě bezpečnosti Spojených národů by nemělo být jen privilegiem, ale především odpovědností za obranu světového míru a bezpečnosti, která byla členům Rady svěřena jménem nás všech," dodal.