Libanonci žádají francouzskou správu, Macron to vylučuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2020 18:23
Téměř 60 tisíc Libanonců se už podepsalo pod petici požadující, aby Francie coby bývalá koloniální mocnost po příštích 10 let převzala mandát nad Libanonem. Petici podporují lidé, kteří nevěří, že je možné dosáhnout jakýmkoli jiným způsobem změny vedení státu. Jejich trpělivost vyčerpal úterní výbuch v bejrútském přístavu, který nepřežilo přes 150 osob a při kterém se na 5000 lidí zranilo.
Emmanuel Macron prochází ulicemi Bejrútu.
Emmanuel Macron prochází ulicemi Bejrútu. | Foto: Reuters

Petice vznikla hned po explozi. Při čtvrteční návštěvě Bejrútu se k ní vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron, který vyloučil, že by Francie převzala mandát nad Libanonem. Macron prohlásil, že pokud Libanonci chtějí změnu, musí si ji vynutit sami politickými prostředky.

Mnozí Libanonci od loňského října protestovali proti vládě a chtěli, aby odešlo celé vedení země. Přičítají mu rozsáhlou korupci, která Libanon přivedla k hluboké ekonomické krizi. Teď, když se vyjasňují okolnosti ničivé exploze, nevěří, že státní instituce dospějí k pravdivému závěru.

Řada Libanonců si přeje mezinárodní vyšetření incidentu. Macron se vyslovil pro nezávislé vyšetřování a vyzval libanonskou vládu, aby urychleně provedla nezbytné reformy.

Libanon byl stejně jako Sýrie mandátním územím Společnosti národů pod správou Francie od roku 1920 a nezávislost vyhlásil roku 1941. Macron Libanonce požádal, aby po Francii nechtěli, aby Libanonu nyní upřela právo suverénního státu.

V Bejrútu se znovu proti vládě protestovalo ve čtvrtek v noci a bezpečnostní složky lidi rozehnaly slzným plynem. Další protest se plánuje na sobotu do bejrútského centra.

Nemůžu říct, že by mě výbuch šokoval. Libanon funguje, jak funguje. Nemá perfektní administrativu, vysvětluje velvyslankyně ČR v Bejrútu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy