Výbušný náklad přivezla do Bejrútu loď ruského oligarchy. Celníci před ním varovali

Martin Novák Simona Fendrychová Martin Novák, Simona Fendrychová
6. 8. 2020 5:30
Dusičnan amonný se používá jako zemědělské hnojivo a díky tomu, že je vysoce vznětlivý, také v pyrotechnice jako výbušnina. V hangáru číslo 12 v bejrútském přístavu byl uskladněn už více než šest let. Riziko výbuchu, který v úterý zdemoloval libanonskou metropoli, hrozilo po celou dobu.
Výbuch v Bejrútu.
Výbuch v Bejrútu. | Foto: ČTK

Náklad s tímto hnojivem přivezla do Bejrútu v září 2013 nákladní loď patřící ruskému oligarchovi Igoru Grečuškinovi z ruského Chabarovsku, který žije na Kypru. Loď plula pod moldavskou vlajkou, posádku tvořilo osm ukrajinských námořníků a dva Rusové.

Nákladní lodě často plují pod vlajkou některých malých států, protože pak platí nižší daň, než kdyby bylo plavidlo registrováno v zemi majitele. Z mezinárodněprávního hlediska pak lodě spadají pod jurisdikci toho státu, pod jehož vlajkou plují.

Často využívají například Panamu, Libérii, Bahamy nebo Maltu, ačkoliv s těmito státy nemají nic společného. 

Loď pojmenovaná Rhosus vyplula s nákladem dusičnanu amonného z gruzínského přístavu Batumi v Černém moři. Mířila do přístavu Beira v Mosambiku ve východní Africe, ale kvůli technickým problémům požádala o povolení zakotvit v Bejrútu.

Libanonské úřady ale povolení neudělily a po zakotvení loď zabavily, píše Rádio Svobodná Evropa. Majitel plavidla Grečuškin pak vyhlásil bankrot a zanechal Rhosus i jeho náklad svému osudu. Posádka loď opustila a zůstala "uvězněna" v Libanonu. Úřady námořníky odmítaly propustit s odůvodněním, že nezaplatili přístavní poplatky. 

Pět námořníků včetně kapitána mohlo odletět až za rok. Dusičnan zůstal ještě několik měsíců na palubě, než ho Libanonci vyložili v přístavu. Od té doby zůstal uskladněný v hangáru číslo 12. Tam, kde v úterý 4. srpna explodoval.

Celní úřad několik let varoval 

Tehdejší kapitán lodi Boris Prokošev řekl rozhlasové stanici, že Grečuškin posádce dluží desítky tisíc dolarů na nevyplacených mzdách. "Pokud vím, tak loď Rhosus se před dvěma, možná třemi lety v Libanonu potopila. Byla v ní malá díra, a když nebyla žádná posádka, která by se o ni postarala, tak to znamenalo konec. Byla to ale velmi stará loď," řekl kapitán.

Skoro rok po uskladnění nebezpečného nákladu se tehdejší ředitel libanonského celního úřadu obrátil na soud a žádal o řešení vzniklé situace. V následujících třech letech svou žádost několikrát opakoval. Bez odezvy.

Celní úřad podle informací arabské televize al-Džazíra opakovaně upozorňoval na hrozící nebezpečí a navrhoval, aby se dusičnan amonný předal do rukou libanonské armády nebo se prodal. 

Nezájem nebo neschopnost problém řešit ukazuje podle Hassana Ezzeddineho, libanonského novináře žijícího v Česku, míru korupce a chaosu, která v současnosti v Libanonu panuje.

Video: Letecké záběry bejrútského přístavu po explozi

Letecké záběry odhalují v celé šíři destrukci, kterou způsobila obrovská exploze v libanonském Bejrútu. Masivní výbuch srovnal se zemí místní přístav. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 40 minutami

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 1 hodinou

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy