Města zahalil černý dým, z domů zbyly ruiny. Exploze chemikálií zabily tisíce lidí

Města zahalil černý dým, z domů zbyly ruiny. Exploze chemikálií zabily tisíce lidí
V německém Ludwigshafenu si exploze v roce 1921 v závodě na umělá hnojiva společnosti BASF vyžádala 561 obětí.
K výbuchu došlo v zásobníku chemikálií, kde bylo uskladněno asi 4500 tun síranu amonného a dusičnanu amonného.
Při výbuchu v roce 1947 na francouzské nákladní lodi Grandcamp v americkém přístavu Texas City zahynulo 581 osob.
Na lodi explodovala umělá hnojiva, konkrétně dusičnan amonný. Stejná látka, která zřejmě mohla za úterní výbuch v libanonské metropoli Bejrút.
Foto: ČTK
ČTK dap ČTK, dap
5. 8. 2020 17:45
Zanechaly po sobě spoušť a v mnoha případech si vyžádaly i stovky obětí. Výbuchy nebezpečných chemikálií ve skladech, na nákladních lodích nebo v cisternách byly zaznamenány během 100 let po celém světě. Několik událostí souviselo s dusičnanem amonným, který se nachází v zemědělských hnojivech nebo třeba pyrotechnice a zřejmě může za úterní explozi v Bejrútu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy