České tanky vyrazí do boje s Islámským státem. Míří do Iráku

Jan Gazdík Jan Gazdík
6. 2. 2015 5:30
První část zakázky zahrnuje více než sto renovovaných obrněnců a tanků, celkově jde o kontrakt v hodnotě stovek milionů korun.
Foto: Vojtěch Marek

Šternberk - Desítky novotou vonících bojových vozidel pěchoty BVP-1 a tanků T-72 jsou seřazeny v hale výrobního a opravárenského závodu Excalibur Army ve Šternberku. A další s hlomozem přijíždějí na nádvoří firmy. Iráčtí experti si je pečlivě prohlížejí, namátkou kontrolují a zjevně nelitují, že se v nouzi smrtelného ohrožení silami takzvaného Islámského státu obrátili právě na Čechy.

"Jde o první část zakázky na více než stovku renovovaných obrněnců a tanků. Jde o práci na několik let v hodnotě stamilionů korun," říká Jaroslav Strnad, majitel holdingu Excalibur Group, kam Excalibur Army patří.

Iráčané si přitom zákazníka vybírali mezi evropskými, ale i ruskými či ukrajinskými zbrojovkami. A na Čechy padla volba kvůli příznivému poměru vysoké kvality, ceny, ale také rychlosti dodaných zbraní.

"Jde o mimořádně významnou - a nebojím se říci ojedinělou - pomoc Česka v boji proti mezinárodnímu terorismu, když pominu komerční aspekt," říká bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Připomíná tím, že důležitý kontrakt schválilo české ministerstvo zahraničí, obrana, ale i vnitro. V minulosti podle generála "převálcovali české zbrojaře v jejich pokusech exportovat zbraně bývalé Varšavské smlouvy nejednou Rusové či Ukrajinci nízkou až dumpingovou cenou".

V tomto případě ale Iráčané přihlíželi i k vysoké kvalitě opravených zbraní, jejich rychlému dodání i vyspělému technickému a servisnímu zázemí firmy Excalibur Army.

"Jde o silnou a dobře organizovanou firmu. Není náhodou, že si ji Irák vybral," dodává generál. Někdejší sovětskou výzbroj si Iráčané zvolili konečně i proto, že s ní mají zkušenosti, nepotřebují pracné zaškolování, ale i kvůli její spolehlivosti a odolnosti.

"Než jsme si s Iráčany plácli, provedli si v našem podniku zevrubný ´zákaznický audit´. Jsou to profesionálové, kteří přesně věděli, co chtějí a zda jim to můžeme v požadovaném čase nabídnout," řekl Aktuálně.cz jeden z manažerů Excalibur Army.

Iráčtí experti nenechali ani včera při ostré přejímce zbraní nic náhodě.

Nejprve kontrolovali náhradní díly, které tvoří příslušenství dodávky. Poté se pustili do kontroly bojových vozidel a tanků. "Každý kus si prohlédli zvenku, zda má předepsané vybavení, následovalo nastartování a kontrola systémů," popisuje přejímku mluvčí společnosti Andrej Čírtek.

Vybraná vozidla si Iráčané dokonce vyzkoušeli i při ostré jízdě na polygonu firmy a jejich řidiči je podle mluvčího ani trochu nešetřili. "Přebírka proběhla bez problémů. Iráčtí partneři byli spokojeni. Jde o jeden z nejvýznamnějších obchodů v historii Excalibur Army," řekl Aktuálně.cz zakladatel a majitel společnosti Jaroslav Strnad.

Rovněž předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) je přesvědčen, že zmíněná dodávka bojové techniky je tou nejlepší pomocí České republiky Iráku v jeho boji proti fanatickým islamistům.

"Posílat naše či spojenecké vojáky do Iráku je vyloženým nesmyslem. Proto nemám s tímto zbrojním kontraktem nejmenší problém. Časem bychom mohli nabídnout - pokud se tak už neděje - i školení technických specialistů k údržbě a servisu zbraní, které do Iráku dodáváme či ještě dodáme," doporučuje senátor Bublan. Naráží tak na apel prezidenta Miloše Zemana, který nabádá k polnímu tažení proti islamistům.

V dramaticky se měnících bezpečnostních poměrech v Evropě (ať už jde o válku na Ukrajině, anebo teroristické údery islamistů) bychom se podle Jiřího Šedivého měli zbavit předsudků vůči domácímu zbrojnímu průmyslu. "Solidní zbrojařina navíc byla a vždy bude tahounem strojírenského průmyslu a v poslední době i elektroniky či spojovacích a navigačních systémů. Nad tím vším bere ovšem dnes vrch schopnost efektivní obrany. A ta je bez vyspělého zbrojního průmyslu nemožná," dodává Šedivý.

 

Právě se děje

Další zprávy