Série Trumpových trapasů pokračuje. Podívejte se, co všechno stihl na čtvrteční návštěvě v Bruselu

Zahraničí Zahraničí
26. 5. 2017 11:46
Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek poprvé zúčastnil summitu Severoatlantické aliance v Bruselu a postaral se tam ihned o několik trapných momentů, které vyvolaly velké pozdvižení. Na setkání s představiteli Evropské unie i NATO přijel nový šéf Bílého domu v rámci své osmidenní zahraniční cesty po Blízkém východě a Evropě.
Trump na summitu NATO v Bruselu.
Trump na summitu NATO v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Hned několikrát vzbudil prezident USA Donald Trump svým chováním na čtvrtečním summitu NATO v Bruselu nebývalou pozornost. 

Nejdříve si to před objektivy kamer a fotoaparátů "rozdal" svým pověstným drtivým stiskem ruky s čerstvým francouzským prezidentem Emanuelem Macronem. Ruce si oba drželi tak dlouho, až jim skoro zbělely prstní klouby.

Jako první se po dlouhé chvíli pokusil uvolnit stisk Donald Trump, na to ale Macron reagoval ještě silnějším sevřením a ruku pustil až o vteřiny později. 

Slušné chování jako by Trumpovi nic neříkalo.

Během prohlídky nové centrály NATO nevybíravě odstrčil černohorského premiéra Duška Markoviče.

Nevěnoval mu jediný pohled nebo snad slovo omluvy, jen se skrze něj prodral ke generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. Pak si urovnal sako a jako by se nic nestalo, dal se se Stoltenbergem do řeči.

Trump v Bruselu odstrčil černohorského premiéra a postavil se před něj | Video: Reuters

"Němci jsou špatní, velmi špatní. Podívejte se na ty miliony automobilů, které prodávají v USA. To zastavíme," prohlásil Trump nevybíravě během summitu na adresu Německa.

Nový americký prezident se vůči německé ekonomice vymezuje dlouhodobě. Například v únoru pohrozil německým výrobcům aut, že za každý vůz, který přijde do USA z Německa, zaplatí 35procentní daň.

Řada zahraničních médií popisuje čtvrteční summit NATO s Donaldem Trumpem spíš jako přehlídku nepřítomných a zasmušilých výrazů.

Za vážné obličeje může podle řady komentátorů zřejmě evropská nervozita i Trumpova neochota veřejně zopakovat americký závazek ke společné obraně v rámci Aliance (tzv. článek 5 zakládající smlouvy NATO).

Šéf Bílého domu namísto toho nešetřil ostrými výzvami, aby alianční partneři víc přispívali do obranného rozpočtu. 

A další "incident" s francouzským prezidentem, který dokazuje složité evropské "kličkování" kolem nevyzpytatelného Trumpa a napjaté vztahy s ním.

Když Emmanuel Macron mířil k davu zahraničních politiků, aby se s nimi přivítal, podle všeho se Trumpovi záměrně vyhnul.

Nečekaně odbočil doprava a raději se zamířil k německé kancléřce Angele Merkelové.

Animace Trumpova potřásání rukou se stala hitem internetu:

Švéd Anders Ryttar vytvořil za pomocí 3D modelů animaci situace, kdy americký prezident Donald Trump vítá hosty svérázným podáním ruky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy