Číňanka chtěla po podřízených, aby pracovali do vyčerpání. Dostala vyhazov

ČTK ČTK
10. 5. 2024 14:20
Šéfka PR oddělení čínské technologické firmy Baidu vyvolala vlnu rozhořčení svými výroky, v nichž schvaluje pracovní kulturu, která nutí zaměstnance dřít až do vyčerpání. V sérii videí zveřejněných na internetu Čchü Ťing mimo jiné říká, že nenese za své podřízené odpovědnost, jelikož není jejich matka. Informoval o tom server CNN, podle nějž žena kvůli sporným vyjádřením přišla o místo.
Firma Baidu, ilustrační foto.
Firma Baidu, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aféra vypukla v době, kdy se mnoho mladých lidí v Číně vzpírá dosavadní pracovní kultuře charakterizované velkou soutěživostí a nároky firem, jejichž výsledkem bývá přepracovanost a stres zaměstnanců.

Čchü Ťing ve svých komentářích například kritizovala svou podřízenou, která za pandemie covidu-19, kdy Čína přísně omezovala pohyb lidí a vyžadovala pro cestující dlouhodobý pobyt v karanténě, odmítla jet na 50denní služební cestu.

"Proč bych měla brát ohledy na rodinu své zaměstnankyně?" prohlásila v jednom ze série videí zveřejněných minulý týden na sociální síti Douyin, což je čínská verze platformy TikTok. Zdůraznila zároveň, že pokud zaměstnanci takové služební cesty odmítnou, nemohou čekat zvýšení platu ani posun na vyšší pozici.

V jiném videu Čchü tvrdí, že je tak pohlcená prací, že zapomněla na narozeniny svého staršího syna a u mladšího syna ani neví, v jaké je třídě. Prý toho ale nelituje, "protože se rozhodla pro dráhu kariéristky".

V dalším videu říká, že člověk pracující v PR nemůže očekávat volné víkendy. "Mějte telefon zapnutý 24 hodin denně a buďte připraveni ho vždy zvednout," uvedla.

Na výroky Čchü Ťing reagovala nesouhlasně řada diskutérů na čínských sociálních sítích, kteří vedoucí pracovnici odsuzovali za nedostatek empatie. "Zasáhla citlivé místo, protože právě toto mnozí lidé cítí ve svých zaměstnáních. Ona to jen řekla nahlas," řekla analytička Ivy Youngová, kterou citovala televize CNN.

Čchü se ve středu za svá slova omluvila a uvedla, že nevyjadřují názor společnosti Baidu, která bývá označována za čínskou obdobu firmy Google. "V mých videích je mnoho nevhodných tvrzení, která vedla k nedorozuměním ohledně hodnot firmy," napsala.

Ve čtvrtek večer se pak na čínském zpravodajském webu 36Kr objevila - s odvoláním na nejmenované zdroje - informace, že Čchü svou pozici ve firmě Baidu opustila. Televizi CNN tuto informaci potvrdila také další obeznámená osoba. Podle CNN je z vnitropodnikového systému firmy patrné, že Čchü již v Baidu nepracuje.

Čínské technologické společnosti patří k těm, které bývají za dlouhou pracovní dobu zvláště kritizovány. V posledních letech probíhá v Číně veřejná diskuse o pracovní kultuře 996, která předpokládá, že zaměstnanci budou v práci od devíti ráno do devíti do večera šest dní v týdnu.

Problém ještě zvýraznilo úmrtí dvou zaměstnanců čínského internetového prodejce Pinduoduo. Jedna žena zkolabovala cestou domů po jedné hodině v noci a už se ji nepodařilo oživit, další zaměstnanec spáchal sebevraždu.

 

Právě se děje

Další zprávy