Boj s terorem není střet náboženství, ale bitva dobra a zla, řekl Trump v kolébce islámu

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2017 22:07
Americký prezident Donald Trump na své první zahraniční cestě, během které navštívil Saúdskou Arábii, vyzval vůdce arabských států k jednotnému postupu a převzetí vůdčí role v boji proti extremismu a terorismu v regionu. Ten je podle amerického prezidenta bitvou dobro a zla, nikoliv střetem náboženství. Ze zodpovědnosti za velkou část nestability v oblasti Blízkého východu obvinil Trump Írán. Ten podle něj trénuje spřízněné milice a financuje jim zbraně, které rozsévají zkázu a chaos v oblasti.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Rijád - Americký prezident Donald Trump v neděli vyzval vůdce arabských zemí k jednotnému postupu a převzetí vůdčí role v boji proti extremismu a terorismu v regionu a povzbudil je, aby "vyhnali teroristy ze svých zemí". V projevu k zástupcům 55 arabských a dalších muslimských států v Rijádu Trump i jeho hostitel, saúdský král Salmán, přitom označili za jednoho z hlavních šiřitelů násilí v regionu íránský režim.

Saúdská Arábie jako kolébka islámu se stala první zastávkou na Trumpově vůbec první zahraniční cestě ve funkci prezidenta. "Cesta k míru začíná právě zde, na této prastaré půdě, v této posvátné zemi," řekl nový šéf Bílého domu; z Rijádu zamíří mimo jiné do Izraele a Palestiny a také do Vatikánu.

Lídři arabských zemí v neděli přešli Trumpovy ostré protimuslimské výpady z předvolební kampaně i dekret, jímž se po nástupu do funkce snažil dočasně zakázat vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí. Před odpoledním projevem se Trump setkal bilaterálně s hlavami několika arabských zemí.

Při schůzce s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím slíbil prezident brzkou návštěvu jeho země a pochválil Sísího způsob vládnutí v Egyptě. Trumpův předchůdce Barack Obama naopak Sísího kritizoval za tvrdé potlačování domácí islamistické opozice.

Boj s terorismem Trump v projevu označil za bitvu mezi dobrem a zlem, nikoli za střet odlišných náboženství nebo konfrontaci západní civilizace se světem islámu. "Je to bitva mezi barbarskými zločinci, kteří chtějí vyhladit život, a slušnými lidmi všech vyznání, kteří jej chtějí bránit," řekl.

Trumpův projev analytici označili za klíčový bod jeho snahy o nové definování vztahů mezi USA a arabským a celým muslimským světem a za obrat od jeho ostré protimuslimské rétoriky z doby předvolební kampaně. Sunnitští vůdci arabských zemí si od Trumpa slibují, že se bude snažit zkrotit šíitský Írán a potlačit jeho rostoucí vliv v regionu. Na to od jeho předchůdce Obamy čekali marně a za jeho vlády vliv Íránu naopak vzrostl.

Trump se nyní chce v očích Arabů od Obamy zřetelně odlišit a nabízí jim výlučně pomoc v boji s terorismem a dalšími hrozbami spolu s ekonomickou spoluprací; opouští tak dřívější snahy o prosazování lidských práv a demokratických reforem v oblasti. "Nejsme zde, abychom vyučovali - abychom říkali druhým lidem, jak žít, co dělat nebo kým být. Jsme tady, abychom nabídli partnerství při budování lepší budoucnosti pro nás všechny," řekl Trump.

Ze zodpovědnosti za velkou část nestability v oblasti Blízkého východu Trump před arabskými lídry obvinil Írán, který vysílá do okolních zemí spřízněné milice, a rozsévá tím zkázu a chaos. Írán rovněž podle amerického prezidenta povzbuzuje syrského vůdce Bašára Asada "k nepopsatelným zločinům".

Činitelé Bílého domu Trumpovu řeč označili za protiváhu Obamova prvního projevu k muslimskému světu z roku 2009 v Káhiře. Obama tehdy vyzval k pochopení a uznání některých amerických chyb v oblasti a mnozí američtí spojenci v regionu toto vystoupení kritizovali. Trump v neděli neřekl nic, co by se dalo považovat za omluvu, jeho cílem bylo vyzvat lídry regionu k důraznému boji s terorismem, uvedla agentura AP.

Spojené státy a šest zemí Arabského poloostrova se v neděli dohodly na koordinaci kroků namířených proti financování terorismu a extremismu na Blízkém východě. Trump společně s arabskými vůdci také v Rijádu otevřel počítačové centrum pro sledování aktivit teroristů z organizace Islámský stát a z dalších radikálních skupin.

V sobotu v rámci prvního dne Trumpovy návštěvy v Rijádu americké a saúdské firmy podepsaly ekonomické dohody za celkem 200 miliard dolarů. Saúdskoarabský stát uzavřel s USA zároveň dohodu o nákupu zbrojního vybavení za 110 miliard USD.

 

Právě se děje

Další zprávy