Jens Stoltenberg

Rada NATO-Rusko by se kvůli Ukrajině měla sejít začátkem ledna, uvádějí Turci

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg chce na 12. ledna svolat jednání Rady NATO-Rusko, informovala s odvoláním na své zdroje v NATO turecká státní agentura Anadolu. Přijetí návrhu na jednání dříve potvrdilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí, o formátu i času se podle mluvčí ruské diplomacie Marije Zacharovové jedná.

Stoltenberg již na začátku tohoto týdne prohlásil, že chce NATO s Moskvou v příštím roce co nejdříve zahájit smysluplný dialog. Jednání Rady NATO-Rusko by se týkalo zejména napětí u ruské hranice s Ukrajinou. V sobotu agentura Interfax informovala, že Rusko stáhlo do posádek stálého umístění přes 10.000 vojáků, kteří se účastnili měsíčního cvičení mimo jiné i v několika oblastech u hranic s Ukrajinou.

NATO a zvláště země z jeho východního křídla jsou znepokojeny hromaděním ruských vojsk a techniky, kvůli kterému se obávají dalšího napadení partnerské Ukrajiny. Rusko naproti tomu tvrdí, že se obává o svou bezpečnost kvůli snaze aliance rozšířit se o tuto zemi a rozmísťovat zbraně v postsovětských státech.

Agentura DPA připomněla, že se Rada NATO-Rusko naposledy sešla v červenci 2019. Pokusy o další jednání od té doby vždy selhaly, částečně kvůli tomu, že Rusko chce ohledně Ukrajiny jednat v jiném formátu. Takovou podmínku odmítají východní členové NATO.

Zdroj: ČTK

Čína nesdílí naše hodnoty, řekl Stoltenberg po jednání s Bidenem

Čínští političtí vůdci nesdílí naše hodnoty, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po pondělním setkání s prezidentem USA Joem Bidenem v Bílém domě. Biden se chystá na svou první zahraniční cestu, v rámci které zavítá rovněž do Bruselu na summit NATO. Vztahy s Čínou a Ruskem přitom budou jedním z témat jednání, řekl Stoltenberg novinářům.

"Vidíme to ve způsobu, kterým potírají demokratické protesty v Hongkongu, jak jednají s menšinami (…), jak tlačí na svoje sousední Tchaj-wan," řekl Stoltenberg ke svojí poznámce o odlišných hodnotách. "Musíme se proto postavit za národní řád postavený na pravidlech," dodal.

Stoltenberg také prohlásil, že NATO souhlasí s přístupem současné americké administrativy vůči Rusku včetně toho, že se Biden příští týden i přes napjaté vztahy Washingtonu s Moskvou setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Ženevě.

Zdroj: ČTK
Pokračovat