Protiútok "velkého psa". Oslabený Boris Johnson má plán, jak ustát večírkové skandály

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
18. 1. 2022 18:12
Britští konzervativci začínají mít dost kauz premiéra Borise Johnsona, týkajících se večírků, na kterých se přímo v Downing Street porušovala přísná pandemická opatření. Strana ztrácí podporuju veřejnosti, a kdyby se nyní konaly volby, zvítězili by opoziční labouristé. Johnson se však rozhodl udržet u moci za každou cenu. A nyní vyrazil do protiútoku.
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. | Foto: Reuters

Důkazy o lockdownových mejdanech v premiérově rezidenci na Downing Street se v posledních týdnech množí. Naposledy vyšlo najevo, že se Boris Johnson loni v létě osobně účastnil zahradního večírku v době, kdy se mohli potkat pouze dva lidi. Další party se v jeho sídle konala pouhý den před pohřbem prince Philipa, manžela královny Alžběty II. 

Ačkoliv se premiér za skandály v parlamentu omluvil, po jeho rezignaci už mimo opozičních poslanců volají i jeho straničtí kolegové. Johnsonovy kauzy zároveň stojí za propadem preferencí konzervativců. Podle posledního průzkumu Britain Predicts by opoziční Labouristická strana ve volbách do britského parlamentu získala 41 procent hlasů a celkem 314 křesel, zatímco konzervativci pouze 237 mandátů.

V podstatě by se tak otočil výsledek voleb z roku 2019, kdy v řadě klíčových regionů vyhrála Johnsonova strana s příslibem vyřešení brexitové krize. Podle politické analýzy deníku The Guardian jsou nyní voliči nejvíce nespokojeni právě s výkonem premiéra. Johnson je ještě méně populární než jeho předchůdkyně Theresa Mayová, a kdyby se v těchto dnech uskutečnily volby, musel by se z Downing Street vystěhovat.

"Samozřejmě, že nikdo není spokojený. Určitě tu panuje obrovský vztek, a to oprávněně," tvrdí Ed Costelloe, předseda organizace, která sdružuje řadové příznivce a členy konzervativců. Podle průzkumu organizace by si asi 40 procent jejích členů přálo Johnsonovu rezignaci. Podobné jsou také závěry dalšího šetření mezi dlouholetými konzervativními voliči na severovýchodě Anglie. Ti uvedli, že premiéra považují za "zbabělce", kterému nemohou důvěřovat.

Podle zdrojů deníku The Guardian přibývají poslanecké dopisy vyzývající k hlasování o důvěře vlády. Skutečné číslo je velmi dobře střežené tajemství, ale podle odhadů jich o víkendu bylo okolo 35 z potřebných 54. Velká část zákonodárců, kteří chtějí hlasování vyvolat, přitom byla do sněmovny poprvé zvolena až v roce 2019, takže za svůj úspěch vděčí Johnsonovu drtivému vítězství.

Operace záchrana velkého psa

Premiér dál tvrdí, že rezignovat nehodlá, a opakuje, že se série večírkových skandálů stále vyšetřuje. S jakýmkoliv rozhodnutím chce počkat na závěry jím jmenované komise. Poté Johnson doufá, že se mu povede zbavit všech, kteří jsou v aférách okolo nepovolených večírků namočeni.

Interně podle britských médií akci přezdívá "Operace záchrana velkého psa". Podobné úmysly ostatně potvrdil i tajemník Konzervativní strany Oliver Dowden, když prohlásil, že v sídle vlády je potřeba změnit atmosféru.

Mezi možnými obětními beránky by tak mohl být například premiérův osobní tajemník Martin Reynolds. Právě on zaměstnance Downing Street e-mailem pozval na venkovní posezení se skleničkou během loňského květnového lockdownu. Spolu s ním mohou podle informací ostrovního tisku odejít i další premiérovi nejbližší poradci, jako je Stuart Glassborow nebo Jack Doyle.

Útok na BBC

Opoziční labouristé nyní s poklesem premiérovy popularity spojují oznámení ministryně kultury Nadine Dorriesové, že vláda hodlá na dva roky zmrazit koncesionářské poplatky pro veřejnoprávní BBC a od roku 2027 je chce zrušit úplně. Stanice se stoletou historií by tak musela naprosto změnit své fungování.

"Premiér si myslí, že by za jeho porušování pravidel měli zaplatit ti, kteří o nich informují, zatímco jemu se nic nestane," kritizuje Johnsona stínová ministryně kultury Lucy Powellová. Její kolega Ian Murray návrh označil za poslední zoufalý pokus, kterým se předseda vlády snaží zachránit své kolabující premiérství.

Podle zjištění britského tisku má Boris Johnson také připravenou řadu kroků, které mu mají pomoci posílit jeho pozici. Plánuje například zastavení malých člunů, které do země přes Lamanšský průliv převážejí lidi, změnu fungování veřejného zdravotnictví nebo konec covidových restrikcí od 26. ledna.

Video: Velký skandál Borise Johnsona po uniklém videu

"Tato smyšlená party byla pracovní schůzkou. A neomezoval se tam fyzický kontakt," vtipkovala někdejší tisková mluvčí Allegra Strattonová. | Video: ITV News
 

Právě se děje

Další zprávy