"Ahoj všem, přijďte na skleničku." Johnson se kaje za účast na party v době lockdownu

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
Aktualizováno 12. 1. 2022 13:47
Britského premiéra Borise Johnsona dál potápí večírkový skandál. Poté, co vyšlo najevo, že se v jeho rezidenci v době tvrdého lockdownu konaly mejdany, se nyní objevila informace, že se jedné party sám účastnil. Johnson se k účasti na večírku přiznal a omluvil se.
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. | Foto: Reuters

Na mejdan 20. května 2020 pozval zaměstnance Downing Street Johnsonův osobní tajemník Martin Reynolds. V té době se přitom mohli venku potkat pouze dva lidi. O věc se proto nyní zajímá i policie.

"Ahoj všem, máme za sebou velmi náročné období, a tak jsme si řekli, že by bylo fajn si co nejvíc užít krásného počasí a uspořádat sociálně distancované posezení se skleničkou v zahradě na Downing Street 10. Prosím, připojte se k nám od 18 hodin a vezměte si s sebou vlastní alkohol!" stojí v e-mailu, který zveřejnila britská stanice ITV News.

Večírku se podle několika zdrojů listu The Guardian účastnil premiér Boris Johnson se svou partnerkou Carrie a pozvánku obdrželo více než sto zaměstnanců úřadu vlády. Až čtyřicet z nich nakonec na zahradní slavnost skutečně dorazilo a podle zdrojů britských médií se podávalo jídlo i alkohol. Některým se ale porušování pravidel nelíbilo. "Proč nás Martin navádí k masovému shromažďování v zahradách?" podivil se jeden ze zaměstnanců Downing Street, popisuje stanice BBC. Další se pouze zeptal: "Vážně se tohle děje?"

V den, kdy se večírek konal, přitom ministr kultury Oliver Dowden na tiskové konferenci lidem platná opatření připomínal a například městská policie na Twitteru upozornila, že i přes krásné počasí mohou mít lidé piknik pouze ve dvou.

Sám Boris Johnson se ke skandálu dva dny nevyjádřil a s reakcí počkal až na středeční schůzi sněmovny. Tam se před poslanci k účastni na večírku přiznal, dodal ale, že si myslel, že se jedná o pracovní akci a v parlamentu se za celou záležitost omluvil. "Šel jsem do zahrady 20. května po šesté hodině, abych poděkoval skupinám zaměstnanců, načež jsem se po 25 minutách vrátil do své kanceláře a pokračoval v práci," řekl Johnson. "Když se na to dívám zpětně, měl jsem všem říci, ať jdou zpátky dovnitř," řekl premiér.

Šéf opozičních labouristů Keir Starmer považuje Johnsonovo vysvětlení za "urážlivé" a vyzval jej k rezignaci.

Fraška kolem partygate

Premiér je nyní pod ještě větším tlakem než dřív. Už před Vánoci se začaly objevovat informace, že se v jeho sídle pořádaly oslavy, na kterých účastníci porušovali platná opatření. Jedna se měla konat 15. května, v dalším případě se jednalo o vánoční večírek. Na všech akcích se podle britských médií podával alkohol.

Johnson až doteď odmítal, že by se sám dopustil jakéhokoliv přešlapu, a nechal celou záležitost prošetřit. Zaměstnanci, kteří byli přímo odpovědní za pořádaní večírků, navíc ve svých funkcích skončili. "Pravidla nebyla jen obejita, ale zlomena vejpůl. Teď už je to opravdu extrémně blízko premiérovi. Bude velmi těžké pro něj někoho vyhodit za večírek, kterého se sám účastnil," cituje deník Guardian vysoce postavený zdroj z Johnsonovy Konzervativní strany.

Premiéra bude navíc zpovídat i jím ustanovená vyšetřovací komise, která zjišťuje, jestli došlo k porušení vládních nařízení, či nikoliv. Celou situaci navíc prošetřuje i policie. Spíše provládní deník Express v úterý na titulní straně vyšel s titulkem "Borisi, dost! Musíš ukončit frašku kolem partygate teď hned". Podobně reagují i další noviny, jako je Daily Mail, The Telegraph i zmiňovaný The Guardian.

Kritika straníků

Pod tlakem je premiér dokonce ve vlastní straně. Jeho chování konzervativní poslanci označili za "ostudné". Někteří ale zašli ještě dál a chtějí, stejně jako opozice, Johnsonovu rezignaci. Například šéf skotských konzervativců Dougals Ross prohlásil, že je vzteky bez sebe. Podle něj stále více poslanců zvažuje, že by podpořili hlasování o důvěře vlády. "V žádném případě bych premiéra nepodpořil, pokud porušil zákon a šel na oslavu," varoval Ross.

Do Borise Johnsona tepou rovněž opoziční politici. "Pokud by měl premiér kousek integrity nebo by aspoň pociťoval stud, rezignoval by už před několika měsíci," upozornil šéf skotských nacionalistů Ian Blackfold. V podobném duchu se nesla i slova místopředsedkyně labouristů Angely Raynerové: "Snaží se, aby ostatní lidé nesli následky jeho chyb."

Na premiéra se zlobí i Britové, kterým v důsledku pandemie zemřeli příbuzní. "Tou dobu všichni věděli, že se nesmí chodit na večírky, tak jak si ti, co tuhle zemi vedou, mohli myslet, že je to v pořádku?" prohlásila Hannah Bradyová, mluvčí spolku, který pomáhá rodinám, které kvůli covidu-19 přišly o své blízké.

Video: Velký skandál Borise Johnsona po uniklém videu. V sídle premiéra se dělaly za lockdownu party

"Tato smyšlená party byla pracovní schůzkou. A neomezoval se tam fyzický kontakt," vtipkovala někdejší tisková mluvčí Allegra Strattonová. | Video: ITV News
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

KLDR provedla další raketový test, letos už počtvrté

Severní Korea odpálila z letiště v hlavním městě Pchjongjangu směrem k Japonskému moři dvě střely, které by mohly být balistické, oznámila jihokorejská armáda. Také podle japonské pobřežní stráže mohlo jít o balistické rakety. KLDR provedla od začátku letošního roku již několik raketových testů, čímž si vysloužila kritiku mezinárodního společenství, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zkouška zřejmě zahrnovala dvě balistické střely krátkého doletu, odpálené východně od letiště v Pchjongjangu, uvedl v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši sdělil, že střely urazily vzdálenost asi 300 kilometrů a dopadly do moře poblíž severokorejského východního pobřeží. Kiši připomněl, že vývoj balistických střel KLDR zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že severokorejské zkoušky představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství i samotné Japonsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy