Hezký sen se změnil v noční můru. Starosta a exstarosta Londýna se střetli ve velké debatě o brexitu

ČTK ČTK
22. 6. 2016 0:06
Dosud největší televizní debata před referendem o budoucnosti Velké Británie v Evropské unii se konala v úterý večer na stadionu Wembley. Nejznámějšími tvářemi obou táborů byli v debatě uspořádané televizí BBC labouristický londýnský starosta Sadiq Khan (setrvání) a jeho konzervativní předchůdce ve funkci Boris Johnson (odchod).
David Dimbleby, Boris Johnson, Gisela Stuartová, Andrea Leadsomová, Sadiq Khan, Ruth Davidsonová a Frances O’Grady během debaty televize BBC ve Wembley.
David Dimbleby, Boris Johnson, Gisela Stuartová, Andrea Leadsomová, Sadiq Khan, Ruth Davidsonová a Frances O’Grady během debaty televize BBC ve Wembley. | Foto: Reuters

Londýn - Otázky ekonomiky a imigrace dominovaly dosud největší televizní debatě před čtvrtečním referendem o evropské budoucnosti Británie. Zatímco stoupenci takzvaného brexitu tradičně argumentovali především heslem "získáme zpět kontrolu" v otázkách imigrace, zastánci setrvání zdůrazňovali ekonomické výhody členství v EU.

Mediálně nejznámějšími tvářemi soupeřících táborů byli v debatě uspořádané televizí BBC labouristický londýnský starosta Sadiq Khan (setrvání) a jeho konzervativní předchůdce ve funkci Boris Johnson (odchod).

"Jestliže se rozhodneme pro odchod, bude to nadobro," prohlásil na úvod debaty Khan, podle něhož jsou všichni experti zajedno, že Británii bude lépe uvnitř unie.

Labouristická poslankyně Gisela Stuartová naopak zdůraznila, že EU se z hezkého snu změnila v "noční můru". "Pokud bychom dnes nebyli v EU, hlasovali bychom pro připojení?" začala jedna z mála zastánkyň odchodu z unie ve své straně debatu řečnickou otázkou. Kdo by v současnosti nechtěl vstoupit, ať se ve čtvrtek vysloví pro odchod, řekla.

V londýnské Wembley Areně se na poměry televizních debat sešlo nevídaných 6000 diváků, před nimiž trojice zástupců každého z táborů debatovala o třech tematických okruzích: ekonomice, imigraci a roli Británie ve světě.

V ekonomice zástupci obou stran řešili například to, zda bude Británie po odchodu znevýhodněna novými cly a poplatky. Jeden z nejviditelnějších zastánců odchodu Johnson prohlásil, že Němci by museli být "šílení", kdyby uvalili cla na obchod s Británií. Zastánce setrvání několikrát obvinil z toho, že straší Brity ekonomickou katastrofou, která ale podle něho v případě brexitu nenastane. Khan se nato Johnsona zeptal, zda naslouchá lidem, kteří se nejvíce obávají právě potenciálních dopadů odchodu na britskou ekonomiku.

Dva dny před historickým hlasováním je podle průzkumů voličská síla obou táborů takřka vyrovnaná. O budoucnosti země má právo hlasovat 46,5 milionu voličů a podle médií budou klíčové hlasy lidí, kteří se rozhodnou až na poslední chvíli.

Jedním ze zásadních témat, která budou voliči u uren řešit, bude imigrace. Stoupenci brexitu v dnešní debatě opakovali svá dlouhodobá stanoviska, že jen mimo unii bude moci Londýn kontrolovat příliv imigrantů. Když jejich počet klesne, zůstane podle nich pro Brity více pracovních míst, budou snadněji dostupní lékaři a sociální služby. Nato kontrovala skotská konzervativní poslankyně Ruth Davidsonová, kterou řada komentátorů označila za nejpřesvědčivější z šestice diskutujících, že žádné z těchto tvrzení není podloženo fakty. Čísla předkládaná ekonomy podle ní tvrdí pravý opak.

V otázce imigrace došlo i na Turecko, jehož přístupové rozhovory s Bruselem použil několikrát Johnson jako argument pro vystoupení, neboť s Tureckem uvnitř EU podle něho hrozí masový příliv migrantů. Khan oponoval, že vzhledem k tempu, kterým rozhovory probíhají, se Turecko dostane do EU "nejdříve v roce 3000" a vyhrožovat uprchlíky v této souvislosti podle něho není férové.

Anglii bude mimo EU líp, ideologové sjednocené Evropy se jí ale budou mstít, tvrdí překladatel a publicista Alexander Tomský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy